OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – Niedziela Palmowa Męki Pańskiej, 12.04.2025

1. WIELKI TYDZIEŃ. Dzisiejsza Niedziela Palmowa Męki Pańskiej wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. 

GORZKIE ŻALE dziś o godz. 17:30. 

Dzisiaj kończymy zbiórkę na kwiaty do Bożego Grobu; ofiary prosimy składać do puszki pod chórem. 

Polecamy świece, kartki świąteczne i baranki paschalne. 

We wtorek od godz. 9:30 będziemy budować Ciemnicę i Grób Pański; proszę o pomoc. 

2. ŚWIĘTO CHRZTU POLSKI. W najbliższy poniedziałek, 14 kwietnia, przypada państwowe święto Chrztu Polski ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2019 roku, które ma nam przypominać o chrześcijańskich korzeniach naszego narodu. 
Święto Chrztu Polski jest okazją do refleksji nad naszym dziedzictwem narodowym, tożsamością oraz odpowiedzialnością za przyszłość Rzeczypospolitej.

3. WIELKI CZWARTEK. Pamiątka ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. 

W Bazylice Archikatedralnej o godz. 10:00 Msza Św. z poświęceniem Krzyżma  pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Wiesława Śmigla z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich.

MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ w naszym kościele o godz. 18:00. 

Po Mszy Św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Kaplicy Adoracji. W tym czasie możemy uzyskać odpusty zupełne: za śpiew hymnu „Sław, języku, Tajemnicę”, za śpiew Przed tak wielkim Sakramentem, za nawiedzenie Najświętszego Sakramentu i adorację przez przynajmniej pół godziny. 

ADORACJA do godz.21:00. Prosimy o zapisy na listach adoracyjnych. Pozwól sobie na pobycie w ciszy u Pana Jezusa, w zadumie nad śmiercią i Jego wielką miłością do Ciebie. 

4. WIELKI PIĄTEK MĘKI PAŃSKIEJ. Dzień męki i śmierci Chrystusa. 

W Wielki Piątek obowiązuje post. Osoby od 18. do 60. roku życia obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta oraz dwa skromne), osoby starsze (po 60. roku życia) i młodsze (od 14. do 18. lat) są zobowiązane do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Nie spożywa się alkoholu. 

ADORACJA Najświętszego Sakramentu od godz. 9:00 do 21:00. 

Droga Krzyżowa o godz. 15.00 połączona z rozpoczęciem nowenny przed Świętem Miłosierdzia Bożego.

LITURGIA Męki Pańskiej o godz. 18:00. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. 

W Wielki Piątek za pobożny udział w obrzędach liturgicznych i za ucałowanie krzyża podczas liturgii Męki Pańskiej, także za pobożne łączenie się przez pośrednictwo radia czy telewizji z nabożeństwem Drogi Krzyżowej odprawianej w rzymskim Koloseum możemy zyskać odpust zupełny. 

Ofiary składane przy adoracji krzyża przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. 

ADORACJA do godz. 21:00. Pozwól sobie pobyć w ciszy grobu Pana Jezusa, w zadumie nad śmiercią i Jego wielką miłością do Ciebie. 

5. WIELKA SOBOTA. Dzień ciszy Kościoła po śmierci Zbawiciela. 

Od godz. 9:00 do 20:00 adoracja Najświętszego Sakramentu. Pozwól sobie pobyć w ciszy grobu Pana Jezusa, w zadumie nad śmiercią i Jego wielką miłością do Ciebie. 

BŁOGOSŁAWIENIE POKARMÓW na stół wielkanocny – o godz. 10:00, 12:00 i 14:00. 

Ofiary złożone podczas święcenia przeznaczone dla Parafian znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

O godz.godz. 15.00 KORONKA do Miłosierdzia Bożego z nowenną przed Świętem Miłosierdzia Bożego. 

Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. 

6. WIGILIA PASCHALNA. W Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego, w sobotni wieczór, celebrację liturgii rozpoczynamy o godz. 20:00. 

Liturgia Wigilii Paschalnej jest najbardziej wyróżniona w roku kościelnym jako celebracja Zmartwychwstania Pańskiego. 

Ofiary składane podczas liturgii są przeznaczone na pomoc chrześcijanom w Ziemii Świętej. 

W sobotę prosimy o przyniesienie świec. Za odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych możemy uzyskać odpust zupełny. 

PROCESJA REZUREKCYJNA odbędzie się z soboty na niedzielę na zakończenie Pierwszej Mszy Św. Zmartwychwstania Pańskiego. 

Kolejny już rok nie będzie w naszej parafii procesji w niedzielny poranek i nie będziemy odprawiać Mszy Św. o godz. 7:00 rano. 

7. ŚWIĘTA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO. W czasie świąt wielkanocnych, a więc w niedzielę i w poniedziałek, Msze Św. odprawimy jak w każdą niedzielę – o godz. 9:00, 12:00, 18:00. 

Jednocześnie w Wielkanoc przypada III niedziela miesiąca, nasze ofiary złożone na tacę wesprą fundusz naprawczo-grzewczy. Dziękuję za dotychczasowe wsparcie w kościele i poprzez wpłaty na konto parafialne.

8. NOWE APLIKACJE W PREZBITERIUM. Od dzisiaj w naszym kościele widzimy nowe aplikacje zamontowane w prezbiterium: w postawie ołtarza (krzyż jerozolimski), na ambonie Słowa Bożego (omega) i chrzcielnicy (alfa). Całość wykonana w drewnie lipowym, wyzłocona w technice dawnych mistrzów. To realizacja kolejnej części projektu nowego wyposażenia i wyglądu naszego prezbiterium. Proszę o wsparcie tego projektu.

9. KADZIDŁO MIRRY. Od dzisiaj także, w niedziele i uroczystości, w czasie celebracji liturgicznych w naszym kościele czujemy zapach naturalnego kadzidła mirry. Mirra to wonna żywica, która spalana jest w czasie liturgii. Ciało Pana Jezusa, przed złożeniem do grobu, było namaszczone mieszaniną mirry i aloesu. Mam nadzieję, że poczucie tego kadzidła w naszej świątyni pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do Pana Boga, zwłaszcza w tym paschalnym czasie

10. SPOWIEDŹ ŚWIĘTA. Do konfesjonału zapraszam codziennie: do środy – przed nabożeństwami, od czwartku – bezpośrednio po celebracjach liturgicznych. 

11. ZAPROSZENIE. Gości, Parafian oraz modlących się z nami przez łącza zapraszam do udziału w liturgiach, zwłaszcza w celebracji Triduum Sacrum. Zapewniam o modlitewnej pamięci. 

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz 

*********

INTENCJE MSZY ŚWIĘTYCH 

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ, 13 kwietnia 

  9:00  + Jan GAJDZIS,+ małżonka Władysława 

12:00  O zdrowie i błogosławieństwo Boże  dla kapłanów, sióstr zakonnych i tych, którzy modlili się w intencji Karoliny i Pawła oraz ich dziecka; niech Pan Bóg błogosławi w ich życiu 

18:00  Z okazji urodzin Karoliny z podziękowaniem za otrzymane łaski i z prośbą o błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej w dalszym życiu 

PONIEDZIAŁEK WIELKIEGO TYGODNIA, 14 kwietnia 

18:00  O szczególne łaski i błogosławieństwo Boże dla Julii na czas egzaminów maturalnych 

WTOREK WIELKIEGO TYGODNIA, 15 kwietnia 

  9:00  O błogosławieństwo Boże dla Córek, szczególnie dla Zuzanny 

ŚRODA WIELKIEGO TYGODNIA, 16 kwietnia 

18:00  W intencjach nowennowych za wstawiennictwem Matki Bożej Nieustającej Pomocy 

WIELKI CZWARTEK, 17 kwietnia 

18:00  O łaskę nawrócenia dla HANI z prośbą o błogosławieństwo Boże i nieustającą opiekę Matki Bożej 

18:00  Intencja ks.Wojciecha 

18:00  W Intencji Kapłanów, a szczególnie za ks. proboszcza o zdrowie i potrzebne łaski 

WIELKI PIĄTEK, 18 kwietnia 

18:00  Liturgia wielkopiątkowa 

WIGILIA PASCHALNA, 19 kwietnia 

20:00  W intencji Parafian, praktykujących wiarę w naszym kościele I za przybyłych Gości 

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO, 20 kwietnia 

  9:00  W intencji przebaczenia i pojednania w małżeństwie Marianny i Pawła, o łaskę uświęcenia w tym związku oraz o wzajemną miłość ofiarowaną Córce 

12:00  

18:00  W podziękowaniu Panu Bogu za prof. Zbigniewa Celewicza, Jego Personel Medyczny z prośbą o zdrowie i błogosławieństwo Boże dla nich i ich Rodzin 

*********

KOMUNIKATY KURII METROPOLITALNEJ 

Zapraszamy wszystkich, którzy jeszcze nie uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych na rekolekcje pt. „Na progu Paschy”, które odbędą się w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie, w Wielkim Tygodniu, od 14 do 16 kwietnia br. Rekolekcje poprowadzi Ks. Krzysztof Marciniak – odpowiedzialny za ewangelizację Czech i Słowacji. Plan rekolekcji: Msza Św. z nauką rekolekcyjną w Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielką Środę o godz. 19.00. Możliwość spowiedzi świętej w godz. od 18.00 do 21.00. 

W nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę odbędzie się kolejna edycja ogólnopolskiej inicjatywy duszpasterskiej „Noc Konfesjonałów”. W naszej Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Ap. w Szczecinie przez całą noc – od godziny 22.00 do 6.00 – będzie można przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania oraz trwać na adoracji Najświętszego Sakramentu. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy pragną duchowo przygotować się do przeżywania Świąt Wielkanocnych – także tych, którzy przybyli z zagranicy i szukają okazji do spowiedzi w późnych godzinach. Szczegóły podejmowanej inicjatywy znajdziemy na platformie informacyjnej www.nockonfesjonalow.pl 

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia przypada 13 rocznica przyjęcia sakry biskupiej przez Ks. Arcybiskupa Wiesława Śmigla. W tym dniu pamiętajmy o modlitwie za Księdza Arcybiskupa. W rocznicę przyjęcia sakry biskupiej módlmy się za Ks. Arcybiskupa Wiesława, Pasterza naszej archidiecezji, aby w mocy Ducha Świętego, wsparty orędownictwem Matki Bożej, Królowej Apostołów i wstawiennictwem św. Ottona z Bambergu, otoczony modlitwą ludu bożego, kierował wspólnotą Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego ożywiając w nim charyzmat wiary, nadziei i miłości.

W sobotę, 26 kwietnia br., odbędą się uroczyste obchody 80. Rocznicy Forsowania Odry. Na Siekierkowskim Cmentarzu Wojennym 1. Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach o godz. 12.30 zostanie odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Wiesława Śmigla. O godz. 13.30 przy Pomniku Wdzięczności 1. Armii Wojska Polskiego obędzie się Apel Poległych i ceremonia składania kwiatów. Serdecznie zapraszamy do udziału i wspólnej modlitwy. 

W niedzielę, 27 kwietnia br., odbędzie się w Szczecinie XXI Marsz dla Życia, który pod hasłem „JUŻ JESTEM” o godz. 15.00 wyruszy z Jasnych Błoni do Bazyliki Archikatedralnej. Udział w marszu jest okazją do osobistego świadectwa obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Podczas marszu odbędzie się zbiórka funduszy dla Hospicjum Perinatalnego „Jestem”. Na zakończenie, ok. godz. 16.00 w Bazylice Archikatedralnej zostanie odprawiona Msza Święta z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.