OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE, 29 Niedziela Zwykła – 16 października 2022

Modlitwa to nie tylko wypowiedzenie słów, ale przede wszystkim trwanie przy Bogu nawet wtedy, kiedy wydaje się to beznadziejne. Słowo Boże każe nam zastanowić się nad potrzebą wytrwałego modlenia się. Warto spojrzeć na biblijnego Mojżesza, który trwał ufnie przed Panem z wzniesionymi do góry rękami, by wyprosić zwycięstwo nad nieprzyjacielskim oddziałem Amalekitów. Kiedy ręce Mojżesza opadały, wtedy przewagę zyskiwali Amalekici. Szczególnie trudne chwile przeżywała wdowa, która błagała sędziego o pomoc. To pokazuje, że modlitwa musi stać się intensywna, gdy zdarzenia wystawiają nas na próbę.

1. Dzisiaj przypada kolejna rocznica wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Przez wstawiennictwo Świętego Jana Pawła II módlmy się o Bożę opiekę dla całej naszej ojczyzny.

2. Dziś przypada również kolejny Dzień Papieski. Modlitwą i ofiarami do puszek wspieramy Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Głównym jej zadaniem jest promocja nauczania Jana Pawła II oraz wspieranie edukacji dzieci i młodzieży z ubogich rodzin. Dziękujemy za każdy gest życzliwości i wsparcie tej inicjatywy.

3. Trwa październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Zapraszamy do udziału w nabożeństwie różańcowym codziennie pół godziny przed Mszą Świętą, tj. we wtorek i w czwartek o godz. 8:30, w pozostałe dni o godz. 17:30.

Osoby modlące się na różańcu mogą zyskać odpust zupełny, czyli darowanie kar czyśćcowych za grzechy. Taki odpust pod zwykłymi warunkami można zyskać, odmawiając jedną część różańca.

4. W środę, 19 października, Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18:00, następnie Msza Św. w intencjach nowennowych. Uczestnicy liturgii przynoszą w sercu intencje, które za przyczyną Matki Bożej są ofiarowane jako intencja mszalna.

5. W tym tygodniu patronują nam:

W poniedziałek, 17 października – Święty Ignacy Antiocheński (I/II w.), po Świętym Piotrze biskup Antiochii, męczennik za wiarę;

We wtorek, 18 października – Święty Łukasz, współpracownik Świętego Pawła, autor Ewangelii i Dziejów Apostolskich, patron służby zdrowia;

W czwartek, 20 października – Święty Jan Kanty (1390-1473), prezbiter, wykładowca teologii i filozofii, człowiek wielkiego miłosierdzia wobec ubogich;

W sobotę, 22 października – Święty Jan Paweł II (1920-2005), papież, wielki czciciel Matki Chrystusa.

6. Zbliża się listopad, miesiąc szczególnej pamięci o zmarłych. Kartki na wypominki znajdują się na stoliku przy wyjściu z kościoła.

7. Za wstawiennictwem Świętego Brata Alberta wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia, także uczestniczącym w liturgiach przez transmisję internetową wytrwałości w modlitwie oraz ufnego kierowania się Bożym słowem na wszystkich drogach codzienności.

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz, tel. 601 76 28 25

NIEDZIELA, 16 października 2022

9:00 W intencji Parafian

12:00 + Jan SYS, 2 rocznica śmierci

PONIEDZIAŁEK, 17 października 2022

WTOREK, 18 października 2022

ŚRODA, 19 października 2022

18:00 W intencjach nowennowych

CZWARTEK, 20 października 2022

9:00 + Tadeusz PŁUCIENNIK, miesiąc po śmierci

PIĄTEK, 21 października 2022

SOBOTA, 22 października 2022

18:00 W intencji chrześniaka Dawida, w 18-te urodziny

NIEDZIELA, 23 października 2022

9:00 + Tadeusz SUŁECKI, + Jadwiga ZAGÓRSKA

12:00 ++ Józefa, Kazimierz NOWICCY, ++ Barbara, Stanisław RUSIN, ++ z Rodziny

Zapraszamy do udziału we Mszy Świętej w intencji śp. Księdza Arcybiskupa Mariana Przykuckiego, pierwszego Metropolity Szczecińsko -Kamieńskiego z okazji trzynastej rocznicy Jego śmierci, która zostanie odprawiona w Archikatedrze w niedzielę, 16 października br., o godz. 18.00.

Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego na Wydziale Teologicznym US i roku formacyjnego w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym, połączona z Wydziałowym obchodem 50. rocznicy utworzenia Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej i Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, odbędzie się w poniedziałek, 24 października br.

W poniedziałek, 31 października br., odbędzie się w Szczecinie, zgodnie z dotychczasową tradycją, kolejna „Procesja ze świętymi”, w której uczestnicy niosą relikwie świętych i błogosławionych. Procesja wyruszy o godz. 20.00 z Jasnych Błoni, od Figury św. Jana Pawła II, do Bazyliki Archikatedralnej, gdzie około godz. 21.00 zostanie odprawiona Msza Święta z Uroczystości Wszystkich Świętych.

Przy Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie powstała inicjatywa utworzenia Szczecińskiego Chóru Katedralnego. Ponownie zapraszamy uzdolnione dzieci i młodzież szkół podstawowych, średnich oraz studentów, do uczestnictwa w tym projekcie. Zajęcia chóru, tj. przyjmowanie kandydatów oraz próby, odbywać się będą we wtorki i czwartki, począwszy od 1 września br., w godz. 17.30 – 19.30, w salce przy Katedrze.