Parafia

Parafia pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego należy do Dekanatu Szczecin-Niebuszewo w strukturze Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i obejmuje osiedle położone nad Jeziorem Głębokie oraz Leśniczówkę „Białą”, Gajówki „Ustronie” i „Owczary”.

Historia

Od roku 1946 do czasu powstania samodzielnej parafii duszpasterstwo wiernych Osiedla Głębokie skupiało się w Kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa w domu prywatnym przy ul. Majowej 24. Mieszkańcy Osiedla, administracyjnie i terytorialnie należeli do Parafii Św. Rodziny w Szczecinie przy ul. Korony Polskiej nr 27. Księża z Parafii Św. Rodziny odprawiali Msze Św. w kaplicy na Głębokiem.

Parafia Św. Brata Alberta Chmielowskiego jako samodzielna jednostka duszpasterska została erygowana przez ówczesnego Ordynariusza Diecezji Ks. prof. dr hab. Kazimierza Majdańskiego 8 września 1985 roku.

Pierwszym proboszczem powstałej parafii zostaje Ks. Julian Marecik. Wraz z wiernymi nowy proboszcz rozpoczął budowę kościoła według projektu architekta mgr inż. Zbigniewa Abrahamowicza. Konstrukcję budowli projektował mgr inż. Andrzej Zimnicki, a kierownikiem budowy był mgr inż. Borowicz. Majstrem budowlanym był Tadeusz Marecik.

Świątynię budowano w latach 1985-2005. Kościół ma 20m długości, 15m szerokości i 11m wysokości. Plebania umiejscowiona jest w bryle kościoła.

Kamień węgielny przywieziony przez pielgrzymów z Góry Oliwnej wmurował 16 kwietnia 1989 roku Ks. Biskup Kazimierz Majdański Ordynariusz Szczecińsko-Kamieński.

W 1991 roku nowym proboszczem został Ks. dr Henryk Wejman, który kontynuował prace budowlane (pokrycie dachu, instalacje elektryczne, tynkowanie). Sklepienie projektowała mgr inż. architekt Krystyna Cyrulińska z Głębokiego.

W roku 1993 proboszczem zostaje Ks. dr Krzysztof Cichal, który budowę doprowadził do końca. Kościół poświęcił Ks. Arcybiskup Marian Przykucki 14 maja 1995 roku.

W roku 2001 proboszczem został Ks. Kanonik Ireneusz Antkowiak, dotychczasowy Dziekan dekanatu Szczecin-Niebuszewo, który zajął się wyposażeniem wnętrza kościoła. Według własnego projektu zbudował nowe prezbiterium (podium, ołtarz, lektorium, prezbiterium oraz sedilia). Prace kamieniarskie wykonał p. Ziętek z Polic. Nadto wykonano 10 witraży.

Konsekracji kościoła dokonał 31 października 2004 roku Metropolita Szczecińsko-Kamieński Ks. Abp Zygmunt Kamiński.

26 sierpnia 2008 roku na zasłużoną emeryturę odchodzi Ks. Ireneusz Antkowiak, a nowym proboszczem został Ks. dr Janusz Giec.

Od 5. lipca 2015 roku funkcję proboszcza pełni ks. kan. dr Zbigniew Woźniak. W tym czasie zainstalowano ogrzewanie ławek (maty grzewcze) oraz uruchomiono ogrzewanie kaloryferowe. Na 100. rocznicę objawień ufundowano Figurę Matki Boskiej Fatimskiej i wprowadzono Nabożeństwo Fatimskie (od maja do października), wykonano podświetlenie tabernakulum oraz zmodernizowano oświetlenie kościoła (reflektory, plafony LED). Wykonano nowe pokrycie dachu kościoła (papa), odnowiono elewację wieży, filarów oraz budynku gospodarczego oraz oświetlenie przy wjeździe na posesję. Uruchomiono dzwon oraz zamontowano żaluzje na wieży. Przy zejściu do piwnicy wykonano mozaikę św. Brata Alberta. Na placu kościelnym postawiono nowy krzyż misyjny na zakończenie Misji Świętych w 2019 roku przeprowadzonych przez Ojców Pallotynów. Ksiądz ks. kan. dr Zbigniew Woźniak od 1. lipca 2022 objął funkcję Rektora Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.

Od 1. lipca 2022 roku funkcję proboszcza pełni ks. kan. Stanisław Drewicz.