OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 1 Niedziela Adwentu, 3.12.2023

1. NOWY ROK KOŚCIELNY. Dzisiaj, pierwsza niedziela Adwentu, rozpoczynamy nowy rok liturgiczny, nowy rok kościelny, który przeżywać będziemy pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

Rozpoczynamy również okres radosnego oczekiwania na przyjście Pana – to nie jest tylko przygotowanie na kolejne święta Bożego Narodzenia, na pamiątkę pierwszego przyjścia Pana, lecz również jest to przygotowanie na ostateczne przyjście Chrystusa na końcu czasów.

2. BŁOGOSŁAWIEŃSTWO OPŁATKÓW. Dziś po Mszy Św. o godz. 9:00 pobłogosławimy opłatki na wigilijny stół. Dobrowolne ofiary składane przy tej okazji będą do dyspozycji parafialnej dobroczynności.

3. RORATY. Odczytywana dzisiaj Ewangelia wzywa nas do czujności i modlitwy. Niech pomocą w tym będą tradycyjne adwentowe nabożeństwa, czyli Msze Św. roratne, na które serdecznie zapraszamy. Roraty – od poniedziałku do piątku o godz. 7:00.

Ponadto w środę, i sobotę Msza Święta będzie sprawowana również o godz. 18:00.

4. PIERWSZY PONIEDZIAŁEK MIESIĄCA. W jutrzejszy poniedziałek, z racji Mszy Św. roratnich Msza Św. w intencji Wspólnoty Św. Józefa i nabożeństwo ku czci Św. Józefa o godz. 7:00. Zapraszam mężczyzn ze Wspólnoty na rotację modlitw oraz czcicieli Opiekuna Matki Bożej.

5. UROCZYSTOŚĆ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP. W piątek, 8 grudnia, będziemy świętować Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny. Dziękujemy Bogu, że wybrał Maryję na Matkę swojego Syna i zachował Ją od grzechu pierworodnego. Prawda ta pochodzi z czasów apostolskich. 

W 1947 r. Matka Boża w objawieniu, które usłyszała pielęgniarka Pierina Gilli w Montichiari w Italii, powiedziała: „Pragnę, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe, obchodzono uroczyście Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej Godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą wielkie i liczne nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeśli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich.Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona”.

Msze Św. odprawimy o godz. 12:00 i o godz. 18:00.

W piątek, z racji uroczystości Niepokalanego Poczęcia nie odprawia się Mszy Św. roratniej, także w najbliższy piątek nie obowiązuje nas piątkowy post jakościowy z racji tej uroczystości.

6. REKOLEKCJE ADWENTOWE. W następną niedzielę, tj. od 2. Niedzieli Adwentu rozpoczniemy Rekolekcje Adwentowe, codziennie od 10 do 13 grudnia. Rekolekcje wygłosi Ks. Andrzej Partika Dyrektor Szczecińskiego Hospicjum.

7. PUSTELNIA NA SKOLWINIE. Dziś gościmy zapowiadaną Siostrę Kingę, która na każdej Mszy Św. będzie opowiadać o pustelni, o nowo powstającym miejscu modlitwy i kontemplacji. 

Po każdej Mszy Św. Siostra będzie kwestować na rzecz ukończenia budowy pustelni.

8. POMOC KOŚCIOŁOWI NA WSCHODZIE. W przyszłą niedzielę będziemy modlić się w intencji katolików na Wschodzie, będziemy także wspierać ich naszą ofiarą materialną.

9. ŚWIATEŁKO BETLEJEMSKIE. Betlejemskie Światło Pokoju, zapalone przez skautów austriackich w Grocie Narodzenia w Betlejem, a następnie niesione przez sztafetę harcerzy jest przekazywane, by dotrzeć do wszystkich. W naszej parafii wniesienie tego światła nastąpi w następną niedzielę w czasie Mszy Św. o godz. 12:00.

10. KALENDARZ LITURGICZNY. W tym tygodniu patronują nam:

W poniedziałek, 4. grudnia – Św. Barbara, dziewica i męczennica, która patronuje osobom ciężko pracującym i narażonym na utratę życia. Również w poniedziałek, 4. grudnia – Św. Jan Damasceński, kapłan i doktor Kościoła, wybitny herold prawdy o wniebowzięciu Maryi.

W środę, 6. grudnia – Św. Mikołaj, biskup Miry, znany z wielkiej hojności i szczodrobliwości.

W czwartek, 7. grudnia – Św. Ambroży, biskup Mediolanu i doktor Kościoła, kaznodzieja i autor wielu hymnów liturgicznych; pszczelarze upatrują w nim swojego wielkiego orędownika.

11. POLECAMY. Są już do nabycia świece bożonarodzeniowe, kalendarze adwentowe, kartki świąteczne, torby charytatywne, opłatki wigilijne oraz harcerskie ozdoby świąteczne.

12. ŻYCZENIA. Solenizantom i Jubilatom, Gościom i Parafianom oraz modlącym się z nami przez internet składam najlepsze życzenia: obfitości Bożych darów, niech Pan hojnie pobłogosławi.

Postarajmy się, by głęboko przeżyć okres Adwentu, aby nie była to tylko codzienna krzątanina i gonitwa w przedświątecznych przygotowaniach, lecz aby Adwent stał się czasem prawdziwego przygotowania na spotkanie z Panem, który stał się jednym z nas dla naszego zbawienia. Może warto przystroić odpowiednio nasze domy i mieszkania w adwentowy wieniec z czteroma świecami, powrócić do wspólnej, rodzinnej modlitwy czy skorzystać z sakramentu pojednania.

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz

INTENCJE MSZY ŚWIĘTYCH

NIEDZIELA, 3 grudnia

  9:00  ++ Genowefa, Bolesław JAKUBIEC, ++ Karolina, Stefan KRZYSZTOPOLSCY

12:00  ++ Józefa, Kazimierz NOWICCY, ++ Barbara, Stanisław RUSIN, ++ z Rodziny

18:00  + Łukasz CZARNUCH, miesiąc po pogrzebie

PONIEDZIAŁEK, 4 grudnia

  7:00  W intencji Wspólnoty Św. Józefa

WTOREK, 5 grudnia

  7:00  W intencji Księdza Krzysztofa

ŚRODA, 6 grudnia

  7:00  

18:00  W intencjach nowennowych za wstawiennictwem Matki Bożej Nieustającej Pomocy

CZWARTEK, 7 grudnia

  7:00  

PIĄTEK, 8 grudnia

12:00  Dziękczynna Bogu Ojcu Przedwiecznemu w Trójcy Św. Jedynemu za Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny

18:00  O łaskę wiary dla wnuka Tomka

SOBOTA, 9 grudnia

18:00  O szczęście wieczne dla śp. Księży Grzegorza OKROYA i Józefa KOSOBUCKIEGO (pierwsi duszpasterze Ośrodka Akademickiego przy kościele NSPJ) i za zmarłych uczestników, a także opiekę Bożą dla żyjących i ich rodzin

NIEDZIELA, 10 grudnia

  9:00  ++ Maria, Stefan MARCINKOWSCY

12:00  Z okazji urodzin Alfredy SAWICZ

18:00  + Jerzy FRĄCKOWIAK, 5 rocznica śmierci

KOMUNIKAT KURII METROPOLITALNEJ

Uprzejmie informujemy, że upamiętnienie 53. rocznicy śmierci Ofiar Grudnia’ 70 w Szczecinie odbędzie się według następującego porządku: 16 grudnia br. o godz. 12.00 modlitwa na Cmentarzu Centralnym przy grobach Ofiar Grudnia ’70, natomiast 17 grudnia br.: o godz. 9.30 zostanie odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi w parafii pw. św. Stanisława Kostki, plac Matki Teresy z Kalkuty 5. Dalsza część uroczystości o godz. 11.45 modlitwa przed Bramą Stoczni, a o godz. 13.00 Marsz Pamięci Ofiar Grudnia ’70, zakończony modlitwą przed pomnikiem Anioł Wolności.