OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 23 Niedziela Roku, 10.09.2023

1. TYDZIEŃ WYCHOWANIA. Dzisiaj rozpoczynają się dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. Są one częścią Tygodnia Wychowania. W naszej modlitwie będziemy prosić Boga o wzrastanie w świętości dla dzieci i młodzieży, a dla wychowawców i rodziców, aby byli przykładem wiary, nadziei i miłości do Boga i Kościoła. 

2. WSPOMNIENIE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA MARYI. We wtorek, 12 września, w liturgii wspominamy Najświętsze Imię Maryi. Wspomnienie to ma bardzo wyraźny polski akcent, bo ustanowił je papież Innocenty XI jako dziękczynienie za ocalenie chrześcijańskiej Europy przed nawałą turecką w 1683 roku, do czego przyczynił się król Jan III Sobieski. 

3. NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE. W środę, 13. września o godz. 18:00 Msza Św., modlitwa różańcowa i Procesja Fatimska wokół kościoła. Przypomnijmy: Msze Św. 13. każdego miesiąca, od maja do października są odprawiane jako Msze Św. zbiorowe, w intencji próśb i podziękowań, a nade wszystko z uwielbieniem Matki Bożej, w intencjach przynoszonych w sercu. Zapraszamy.

4. ŚWIĘTO PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO. W czwartek, 14 września, przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego, które będziemy przeżywać w parafiach jako „V Stację przygotowań do Jubileuszu 2000-lecia Zbawienia i Odkupienia”. Stanowi ona piątą część 14-letniego programu duchowego przygotowania do Jubileuszu 2000-lecia Zbawienia i Odkupienia, obchodzonego 2033 przez  uczczenie Krzyża Świętego. Czwartkowa Eucharystia w naszym kościele tradycyjnie o godz. 9:00. Zapraszamy.

5. NMP BOLESNEJ. W piątek, 15 września, wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Przez to wspomnienie możemy uświadomić sobie cierpienia, jakie były udziałem Maryi, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem również w Jego męce, cierpieniu i śmierci. Stąd wzywamy Ją jako Współodkupicielkę. Wszyscy, a zwłaszcza chorzy i cierpiący, uczmy się od Niej łączyć własne cierpienia z cierpieniami Chrystusa. 

6. KALENDARZ LITURGICZNY. W tym tygodniu patronują nam: w środę, 13. września – św. Jan Chryzostom (ok. 349-407), biskup i doktora Kościoła, zasłynął jako wielki obrońca czystości wiary i moralności, kaznodzieja i pisarz, obrońca ubogich (wspomnienie obowiązkowe); w sobotę, 16. września – św. św. Korneliusz, papież, i Cyprian, biskup; obydwaj gorliwie bronili wiary chrześcijańskiej i ponieśli śmierć męczeńską w połowie III wieku (wspomnienie obowiązkowe).

7. SPOTKANIA Z RODZICAMI. Spotkanie z Rodzicami dzieci z klasy III, które w tym roku szkolnym przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej odbędzie się w niedzielę, 24 września br. po Mszy Św. południowej. Także w niedzielę 24 września zapraszam na spotkanie Rodziców młodzieży z klas VII i VIII, która pragnie przyjąć sakrament bierzmowania. Spotkanie odbędzie się w kościele, bezpośrednio po Mszy Św. wieczornej. Spotkanie ma charakter obowiązkowy.

8. WSPARCIE DLA NASZEGO KOŚCIOŁA. Ponawiam ważne ogłoszenie: po konsultacjach i ustaleniu z Radą Parafialną, od września br., w każdą III niedzielę miesiąca będziemy prosić o zwiększoną ofiarę na niedzielną tacę lub wpłatę na parafialne konto bankowe. Zwiększone środki finansowe będą przeznaczone na fundusz naprawczo-grzewczy. Za tydzień pierwsza zbiórka. Dziękuję za wszelkie ofiary i każdy rodzaj dobra spełniony w naszej wspólnocie, serdeczne Bóg zapłać. W minionym tygodniu rozpoczęliśmy prace naprawcze związane z odprowadzeniem wody deszczowej z dachu kościoła, wyczyszczono i uzupełniono złącza odcinków rynny w miejscach uszkodzonych. Przed nami prace związane z udrożnianiem rur spustowych i przyłączy kanalizacji deszczowej. 

9. POŻEGNANIE. W minionym tygodniu Pan powołał do siebie naszą Siostrę śp. Stefanię ROSTEK z ul. 7. Młynów. Ceremonie pogrzebowe na Cmentarzu Centralnym w kaplicy bocznej we wtorek o godz. 12:45. Miłosierdziu Bożemu polecajmy duszę śp. Stefanii. Dobry Jezu a nasz Panie, daj jej wieczne spoczywanie.

10. ŻYCZENIA. Solenizantom i Jubilatom, Gościom i Parafianom oraz wszystkim modlącym się z nami składam najlepsze życzenia. Modlitwą otaczam uczniów i nauczycieli, prosząc najlepszego Nauczyciela, aby pomógł nam wszystkim: w każdej pracy gdziekolwiek spełnianej.

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz 

INTENCJE MSZY ŚWIĘTYCH 

NIEDZIELA, 10 września 

  9:00 O szczęśliwą wieczność dla śp. Rozalii, Zdzisława i Adama 

12:00 Dziękczynna za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże dla Rodziny i opiekę Matki Bożej 

18:00 O łaski dla Dawida KRUPIŃSKIEGO, by Matka Boża prowadziła Go do Pana Jezusa 

PONIEDZIAŁEK, 11 września 

18:00 + Jan ROSACIŃSKI, w kolejną rocznicę śmierci 

WTOREK, 12 września 

  9:00 + Stefania ROSTEK, intencja od Karola z Rodziną

ŚRODA, 13 września 

18:00 W intencjach nowennowych za wstawiennictwem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. O łaskę zdrowia i opiekę Matki Bożej dla SYLWII i RAJI oraz o dar potomstwa dla TADEUSZA i BARBARY

CZWARTEK, 14 września 

  9:00

PIĄTEK, 15 września 

18:00 O radość życia wiecznego dla Rodziców: Jana i Władysławy oraz ++ Braci: Jacka i ks. Krzysztofa

SOBOTA, 16 września 

18:00 Dziękczynna za dar życia, z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Natali

NIEDZIELA, 17 września 

  9:00 O dary Ducha Św. dla Dzieci z Rodzin: DYRKÓW, GOŁĄBÓW, KRUKÓW i JASTRZĘBSKICH 

12:00 ++ Eugeniusz, Anna KORNATOWSCY 

18:00

KOMUNIKATY KURII METROPOLITALNEJ 

W czwartek, 14 września, będziemy przeżywać Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. W tym dniu w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie Msza Święta o godz. 18.00., po której nastąpi Droga Krzyżowa i adoracja Krzyża z możliwością indywidualnego podejścia do Krzyża oraz uczczenie Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. V Stacja wpisuje się w 14-letni program duchowego przygotowania do Jubileuszu 2000-lecia Zbawienia i Odkupienia, obchodzonego w roku 2033. 

Wielki Jubileusz 900-lecia Pomorskiej Misji św. Ottona z Bambergu obchodzony będzie od Uroczystości Zesłania Ducha Świętego w 2024 r. do Uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła w 2025 r. W obchody Jubileuszu wprowadzi nas Nowenna Odnowy Wiary, która nawiązywać będzie do Ślubów Jasnogórskich i dziewięcioletniej Wielkiej Nowenny przed Tysiącleciem Chrztu Polski. Każdy 14-ty dzień miesiąca, do 14 maja 2024 r. włącznie, będzie kolejnym duchowym etapem Nowenny. 14-go dnia miesiąca w czasie trwania Nowenny jesteśmy zaproszeni do włączenia się i pielgrzymowanie do miejsc centralnych, diecezjalnych obchodów w wyznaczonym miejscu Archidiecezji. Wierni, którzy będą uczestniczyli w tym czasie we Mszy Świętej w kościele parafialnym są proszeni o duchową jedność z miejscem centralnym. 14 września miejscem centralnym obchodów diecezjalnych będzie Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej w Kamieniu Pomorskim, gdzie o godz. 17.00, pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi Uroczystą Mszą Świętą koncelebrowaną z Kapłanami diecezji rozpoczniemy w obecności sióstr zakonnych, osób życia konsekrowanego, wiernych czas przygotowań do Wielkiego Jubileuszu.

Uprzejmie informujemy, że 52 Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się w dniach 22–23 września br. Zapraszamy diecezjan do wspólnej modlitwy u stóp Pani Jasnogórskiej. 

Uroczyste Dożynki Sanktuaryjno-Archidiecezjalne:
– w sobotę, 16 września br. w Sanktuarium Macierzyństwa NMP w Trzebiatowie. Rozpoczęcie Mszą Świętą o godz. 12.00. 

– w niedzielę, 17 września br. w Sanktuarium Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kobylance. Rozpoczęcie o godz. 14.20 na placu dożynkowym, O godz. 15.00 Msza Święta w Sanktuarium. Zapraszamy serdecznie do modlitwy i wspólnego dziękczynienia za tegoroczne plony.