OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 2 Niedziela Wielkanocna, 16.04.2023

1. NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

 • Wyjątkowość drugiej niedzieli Wielkanocy najlepiej oddają słowa zaczerpnięte z „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski” (Dz. 299, 699).
 • Po każdej Mszy Świętej, przed Najświętszym Sakramentem, odmawiamy Koronkę do Bożego Miłosierdzia.
 • Przypominamy o możliwości uzyskania odpustu zupełnego za odmówienie Koronki: „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu nawet lekkiego) udziela się wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum” (akt Penitencjarii Apostolskiej z 12.01. 2002 r.).
 • Po raz pierwszy o ustanowieniu tego Święta mówił Pan Jezus w Płocku w 1931 roku, gdy przekazywał swoją wolę: „Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii Świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar” (Dz. 699).
 • Codziennie można uzyskać odpust zupełny za pobożne odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego wobec Najświętszego Sakramentu. Należy mieć ufność i wewnętrzne pragnienie miłosierdzia dla siebie oraz z gotowością okazania go innym.

2. TYDZIEŃ MIŁOSIERDZIA

 • Dzisiejsza niedziela rozpoczyna w Kościele w Polsce Tydzień Miłosierdzia. W tym roku obchodzony jest on pod hasłem: „Miłosierdziem budujemy Kościół Boży”, zaczerpniętym z nauczania prymasa Stefana Wyszyńskiego.
 • To zaproszenie do czynienia miłosierdzia przebaczenia, miłości i braterskiej solidarności wobec tych wszystkich, z którymi żyjemy na co dzień; to konkretne działania na rzecz biednych, chorych czy samotnych, np. odwiedziny, pomoc w zakupie leków, czy choćby czas poświęcony osobie chorej, czy potrzebującej.
 • Dzisiaj zbiórka ofiar do puszki po Mszach Świętych, by wesprzeć potrzebujących.

3. OKRES WIELKANOCNY

 • Dzisiaj kończy się Oktawa Wielkanocy. Kolejne dni, to dni powszednie Okresu Wielkanocnego.
 • Przypominamy o obowiązkuprzystąpienia do wielkanocnej spowiedzi i Komunii Świętej do uroczystości Trójcy Najświętszej, tj. do niedzieli, 4 czerwca br. 
 • Ponawiam wyrazy wdzięczności wszystkim zaangażowanym w przygotowanie Wielkiego Tygodnia, dbającym o nasz kościół i jego otoczenie, a także uczestniczącym w tegorocznych Świętach Paschalnych.
 • We wtorek po Mszy Świętej porannej będziemy demontować Grób Pański. Chętnych proszę o pomoc.

4. KALENDARZ LITURGICZNY

W kalendarzu liturgicznym 23 kwietnia przypada uroczystość św. Wojciecha. W tym roku tego dnia jest niedziela, a ta znosi wszystkie pozostałe obchody liturgiczne. Stąd tegoroczna uroczystość Św. Wojciecha, zgodnie z zasadami kalendarza liturgicznego, zostaje przeniesiona na poniedziałek, 24 kwietnia.

ks. Stanisław Drewicz 

proboszcz, tel. 601 76 28 25

INTENCJE MSZY ŚWIĘTYCH

NIEDZIELA, 16 kwietnia

  9:00 W intencji Parafian

12:00 Ku uczczeniu Miłosierdzia Bożego

18:00 W intencji Parafian

PONIEDZIAŁEK, 17 kwietnia

18:00 + Jan GAJDZIS, 12 rocznica śmierci

WTOREK, 18 kwietnia

  9:00 + Wiesława ŚLIWIŃSKA, w 70. rocz. urodzin Mamy

ŚRODA, 19 kwietnia

18:00 W intencjach nowennowych

CZWARTEK, 20 kwietnia

  9:00 O uzdrowienie z choroby nowotworowej Agnieszki SIERUTY. Niech Duch Święty oświeca lekarzy. O łaski dla chorej i Jej syna Wojtka

PIĄTEK, 21 kwietnia

18:00 O Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla Patrycji, Przemka i ich Dzieci. Niech serca Patrycji i Przemka zapragną sakramentu małżeństwa.

SOBOTA, 22 kwietnia

18:00 + Krzysztof, 2 rocznica śmierci, z prośbą o zbawienie wieczne

NIEDZIELA, 23 kwietnia

  9:00

12:00 Z podziękowaniem za otrzymane łaski i z prośbą o kolejne dary dla Rodziny

18:00 O dar nieba dla ++ z Rodzin KRUPIŃSKICH, DOMAGAŁÓW, BĄCZKÓW, RYBIŃSKICH i RZĄPIÓW

KOMUNIKATY KURII METROPOLITALNEJ

W sobotę, 22 kwietnia, odbędą się obchody 78. rocznicy Forsowania Odry. Na Siekierkowskim Cmentarzu Wojennym 1. Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach o godz. 12.15 zostanie odprawiona Msza Święta, a o godz. 13.30 przy Pomniku Wdzięczności 1. Armii Wojska Polskiego odbędzie się Apel Poległych i ceremonia składania kwiatów. Serdecznie zapraszamy do udziału i wspólnej modlitwy. 

W niedzielę, 23 kwietnia, odbędzie się w Szczecinie Marsz dla Życia, który pod hasłem „CYWILIZACJA ŻYCIA” o godz. 15.00 wyruszy z Jasnych Błoni do Archikatedry. Będzie on osobistym świadectwem w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Towarzyszyć nam będą słowa Świętego Jana Pawła Il, który mówił do nas: „Szanuj, broń, miłuj życie i służ życiu – każdemu życiu ludzkiemu!”. Po Marszu dla Życia w Archikatedrze będzie Msza Święta z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. 

W ramach Katolickich Spotkań Filmowych (KSF) zapraszamy na sobotnie seanse: godz. 12.00 i 17.45. 15. kwietnia – film pt. „Zobaczyć anioła”; o Świętym Michale Archaniele. 27. maja – film pt. „Święty”, którego fabuła inspirowana jest wydarzeniami z 1986 r., historią kradzieży rzeźby św. Wojciecha z Katedry Gnieźnieńskiej. Zapraszamy do Kina Helios DT Kupiec, Szczecin, ul. Krzywoustego 9-10. Bilety rezerwujemy wysyłając sms (podając ilość biletów oraz imię i nazwisko) na nr tel. 609 537 364. Bilety są z numerowanymi miejscami – w cenie 15 zł,  można nabyć już półtorej godziny przed seansem; stolik przed kasami biletowymi.