OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 4 Niedziela Wielkiego Postu, 19.03.2023

Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją Niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.

1. REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

Rozpoczynamy dziś Rekolekcje Wielkopostne dla dorosłych, któreprowadzi Ks. prof. Grzegorz Wejman.

Niedzielne spotkana z rozważaniem rekolekcyjnym  – w czasie Mszy Św. o godz. 9:00, 12:00 i 18:00.

W tygodniu – codziennie, od poniedziałku do środy, o godz. 18:00. Eucharystia we wtorek tylko o 18:00.

Spowiedź – codziennie przed i w czasie nabożeństw.

2. NABOŻEŃSTWA WIELKOPOSTNE

Pomocą w przeżywaniu czasu pokuty i nawrócenia są nabożeństwa pasyjne.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej – w piątki, po Mszy świętej, o godz. 18:00 

Nabożeństwo Gorzkich Żali – w niedziele Wielkiego Postu o godz. 17:30.

3. ODPUSTY WIELKOPOSTNE

W piątki Wielkiego Postu za odmówienie modlitwy „Oto ja, o dobry Jezu” po Komunii Św. przed wizerunkiem Chrystusa ukrzyżowanego,

Za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej,

Za udział w nabożeństwie Gorzkich Żali,

Za odprawienie, przynajmniejtrzydniowych, rekolekcji wielkopostnych.

4. UROCZYSTOŚĆ ŚW. JÓZEFA

W tym roku wyjątkowo w poniedziałek, 20 marca, Kościół będzie obchodził uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. To dzień szczególnej modlitwy za mężczyzn.

Zwykle przypada 19 marca, ale zgodnie z zasadami kalendarza liturgicznego jest przeniesiona na poniedziałek.

Papież Pius IX w 1870 roku ogłosił go patronem Kościoła powszechnego i rodzin chrześcijańskich.

Święty Józef jest też patronem dobrej śmierci. Według tradycji odszedł z tego świata w ramionach samego Pana Jezusa. Jego wstawiennictwu będziemy zatem polecać wszystkich konających.

5 DZIEŃ PAMIĘCI POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW

W piątek, 24 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Obchodzony jest w rocznicę tragicznej śmierci rodziny Ulmów zamordowanych wraz z ukrywającymi przez siebie Żydami za okazaną im pomoc.

6. UROCZYSTOŚĆ ZWIASTOWANIA PAŃSKIEGO

W sobotę, 25 marca, Uroczystość Zwiastowania Pańskiego – dokładnie dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem obchodzimy Dzień Świętości Życia.

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego to także Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Duchowa adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Jesteśmy zaproszeni do podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego.

W sobotę,ofiara złożona na tacę wesprze działania Funduszu Obrony Życia.

7. WIELKANOCNE DZIEŁO CARITAS

Polecamy świece na stół wielkanocny, kartki świąteczne i baranki paschalne, które rozprowadzaCaritas.

Poprzez nabywanie naszych propozycji tworzymy fundusz Parafialnego Zespołu Caritas wspierający dobroczynne dzieła w naszej parafii.

W minionym tygodniu odbyła się zbiórka żywności w sklepie Społem. Pięknie dziękuję za dary tak serdecznie ofiarowane. Bóg zapłać.

Ofiary na kwiaty do Bożego grobu proszę składać do puszki przy wyjściu z kościoła.

8. KATOLICKIE SPOTKANIA FILMOWE

Zapraszamy na seanse pięknego filmu o św. Józefie, pt. „Opiekun”, w sobotę, 25 marca, o godz. 12:00 i 17:45.

W sobotę, 15 kwietnia zapraszamy na film pt. „Zobaczyć anioła” o św. Michale Archaniele. Seanse filmowe także o godz. 12:00 i 17:45.

Kino Helios DT Kupiec, Szczecin, ul. Krzywoustego 9-10. Bilety rezerwujemy wysyłając sms (podając ilość biletów oraz imię i nazwisko) na nr tel. lemon kasyno. Bilety są z numerowanymi miejscami – w cenie 15 zł,  można nabyć już półtorej godziny przed seansem – stolik przed kasami biletowymi. Polecamy.

9. PODZIĘKOWANIA

Pragnę podziękować za niedzielne ofiary składane na tacę w kościele i wpłacane na konto parafialne; dziękuję za wspieranie ogrzewania w ławkach.Wszelką hojność niech dobry Bóg wynagradza swym błogosławieństwem.

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz, tel. 601 76 28 25

KOMUNIKATY KURII METROPOLITALNEJ

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca w kościele pw. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie o godz. 18.00 odbędzie się Msza Święta w intencji obrony życia, z podjęciem Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Zachęcamy wszystkich wiernych do podjęcia w tym szczególnym dniu Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, aby w ten sposób włączyć się w wielkie dzieło obrony życia dzieci nienarodzonych.

2 kwietnia ulicami Szczecina przejdzie Marsz papieski. Data Marszu jest nieprzypadkowa, bowiem w tym dniu do Domu Ojca odszedł Jan Paweł II. Rozpoczynamy Mszą Św. o godz. 15.00 w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie (pl. Zwycięstwa). Następnie o godz.16.30 wyruszamy ulicami Szczecina na Jasne Błonia pod pomnik, figurę św. Jana Pawła II. Będziemy nieśli ze sobą znicze, ale także portrety św. Jana Pawła II. Zapraszamy każdego, całe rodziny, tych wszystkich, którzy czują więź ze św. Janem Pawłem II, dla których ważna jest postać i osoba papieża Polaka.

Nawiązując do prośby przekazanej przez Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Ks. Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego w sprawie ogólnoeuropejskiej inicjatywy modlitewnej „Łańcuch Eucharystyczny” w intencji pokoju na Ukrainie odbędzie się w naszej Archidiecezji 20 marca br.

Krucjata Wyzwolenia Człowieka zaprasza w każdą pierwszą sobotę miesiąca na wspólną modlitwę w intencji osób uzależnionych. Modlitwa odbywa się jednocześnie w dwóch szczecińskich parafiach: pw. Matki Bożej Jasnogórskiej na Pomorzanach i pw. Opatrzności Bożej na os. Majowym. W programie o godz. 15.00 jest Adoracja Najświętszego Sakramentu, a o godz. 16.00 Msza Święta. Każdy ma możliwość podania swojej intencji. Przyjdź i módl się o wyzwolenie swoje lub innych.

INTENCJE MSZY ŚWIĘTYCH

NIEDZIELA, 19 marca

  9:00 + Franciszek, 30 rocznica śmierci

12:00 ++ Waldemar, Janusz PIASECZNI

18:00 ++ Jan, Zofia, ++ z Rodziny

PONIEDZIAŁEK, 20 marca

18:00 Ku uczczeniu Św. Józefa

WTOREK, 21 marca

18:00

ŚRODA, 22 marca

18:00 W intencjach nowennowych

CZWARTEK, 23 marca

  9:00

PIĄTEK, 24 marca

18:00 W int Krystyny, z racji urodzin, z prośbą o potrzebne łaski i błogosławieństwo w życiu

SOBOTA, 25 marca

18:00 + Anna SUŁECKA, miesiąc po śmierci

NIEDZIELA, 26 marca

  9:00

12:00 + Barbara RUSIN, 35 rocznica śmierci, ++ z Rodziny

18:00 + Janusz, z racji 50. rocz. urodzin, + Bolesław, w 90. rocz. urodzin, + Jadwiga