OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE, 32 Niedziela Zwykła – 6 listopada 2022

Troska o życie wieczne odgrywa w życiu wielu współczesnych ludzi rolę drugorzędną, a niekiedy jest uważana za coś wprost wstydliwego. Wielu ludzi próbuje też przykładać ziemską miarę, by oceniać rzeczywistość nadprzyrodzoną. A ta rzeczywistość okazuje się jakże różna od naszych wyobrażeń. Nasze poszukiwania życia wiecznego to wyraz odwagi wiary, która poważnie traktuje zachęty do odkrywania Boga jako pełni szczęścia. Obrazuje to historia prześladowań rodu Machabeuszów. Determinacja i odwaga udręczonych braci oraz pewność, że są w rękach Stwórcy, daje im ogromną siłę znoszenia największych męczarni. Wobec oprawców przyjmują postawę pełną godności.

1. W środę, 9 listopada, przypada święto Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. Bazylika na Lateranie jest kościołem katedralnym biskupa Rzymu, czyli papieża. Nad wejściem widnieje napis w języku łacińskim: „Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata”. Do XIV wieku stanowiła ona centrum życia Kościoła. To święto to także wyraz naszej jedności z następcą Świętego Piotra – papieżem Franciszkiem. Papieża i wszystkie sprawy Kościoła będziemy polecali Bogu przez ręce Maryi w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18:00 i we Mszy Świętej sprawowanej w intencjach nowennowych.

2. W piątek, 11 listopada, przypada 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Msza Święta o godz. 18:00.

Modlitewną pamięcią ogarniemy wszystkich, którzy zginęli w walce o jej wolność. Niech zewnętrznym znakiem naszego świętowania będzie wywieszona flaga narodowa. Zapraszam na wspólną modlitwę.

Mszę Świętą w intencji Ojczyzny Ksiądz Arcybiskup Andrzej będzie sprawował w Bazylice Archikatedralnej w piątek o godz. 10:00.

3. Modlitwa za zmarłych z wypominków trwa przez cały listopad 20 minut przed każdą Mszą Świętą. Zapraszam serdecznie, aby naszym bliskim zmarłym wyjednać łaskę życia wiecznego.

Kartki na wypominki znajdują sięna stoliku przy wyjściu z kościoła.

4. Do wtorku, do 8. listopada możemy uzyskać codziennie odpust zupełny i ofiarować go za zmarłych.

Do warunków odpustu należą: nawiedzenie cmentarza oraz modlitwa za dusze w czyśćcu cierpiące. Ponadto: brak przywiązania do grzechu, stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej.

5. W tym tygodniu patronuje nam:

W czwartek, 10 listopada – Święty Leon Wielki (ok. 400-461), papież i doktor Kościoła, gorliwy obrońca wiary i orędownik pokoju;

W piątek, 11 listopada – Święty Marcin z Tours (316-397), najpierw żołnierz rzymski, potem biskup, gorliwy głosiciel Dobrej Nowiny;

W sobotę, 12 listopada – Święty Jozafat Kuncewicz (1580-1623), biskup i męczennik, ewangelizator schizmatyków.

6. W następną niedzielę, 13 listopada, przypada Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który w tym roku poświęcony jest pomocy duchowej i materialnej mieszkańcom ogarniętej wojną Ukrainy.

Także w przyszłą niedzielę będziemy obchodzić VI Światowy Dzień Ubogich.

7. Składam pięknie podziękowania za wszelkie ofiary wspierające naszą wspólnotę parafialną,zarówno składane na tacę jaki i wpłacane na konto. Dziękuję bardzo za systematyczne utrzymanie czystości świątyni wewnątrz kościoła i wokół. Serdeczne Bóg zapłać.

8. Za wstawiennictwem Świętego Brata Alberta Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia oraz uczestniczącym w liturgiach przez transmisję internetową składam najlepsze życzenia: odwagi w podejmowaniu codziennych obowiązków względem Boga i bliźniego.

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz, tel. 601 76 28 25

INTENCJE MSZY ŚWIĘTYCH

NIEDZIELA, 6 listopada 2022

  9:00 ++ Stanisława, Józef BIERNACZYK

12:00 + Andrzej MICHAŁOWSKI, 6 rocznica śmierci

18:00 + Karol RYCHLICKI, 8 rocznica śmierci

PONIEDZIAŁEK, 7 listopada 2022

18:00 ++ Helena, Mieczysław, Grzegorz, ++ z Rodzin STANKIEWICZÓW i BORYSEWICZÓW

WTOREK, 8 listopada 2022

  9:00 W intencji Anny, w Dniu Urodzin, z prośbą o łaskę zdrowia

ŚRODA, 9 listopada 2022

18:00 W intencjach nowennowych

CZWARTEK, 10 listopada 2022

  9:00 O łaskę zdrowia i błogosławieństwo Boże dla Marysi w 25. lecie urodzin

PIĄTEK, 11 listopada 2022

18:00 + Liliana, 1 rocznica śmierci

SOBOTA, 12 listopada 2022

18:00 ++ Henryka, Werner, Helena, ++ z Rodzin BIERZYŃSKICH i NARLOCHÓW

NIEDZIELA, 13 listopada 2022

  9:00 ++ z Rodzin MAJDANIEC i CHOJNOWSKICH

12:00 ++ z Rodziny JANKOWSKICH: Franciszek, 19 rocznica śmierci, Anna, 13 rocznica śmierci

18:00 + Witold, ++ z Rodziny SAWICZ