OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 26 Niedziela Zwykła, 25 września 2022

„Bycie człowiekiem” – to znaczy okazywanie wrażliwości na potrzeby innych ludzi – dotyczy każdego. Chrześcijanin jako uczeń Jezusa ma przeżywać swoje życie w kluczu miłosierdzia, które pozwala mu odkrywać wieczność pośrodku czasu. Nie można wciąż kryć się w życiu, jak uczynił to ewangeliczny bogacz, za parawanem bogactwa. Bo to czyni ślepym, nieczułym i obojętnym na los potrzebującego. Kto inwestuje tylko w doczesność i dobra materialne, musi się zadowolić tym, co one oferują, zatem tymczasowością i śmiertelnością. Kto natomiast nauczył się polegać na Bogu, zainwestował w ten sposób w życie wieczne.

1. Dziś we wszystkich kościołach naszej archidiecezji przeżywamy tzw. Niedzielę Hospicyjną. Dzień, w którym szczególną opieką chcemy otoczyć chorych będących na ostatnim etapie ich ziemskiej wędrówki. Choć nie znamy ich po imieniu, to nie chcemy przejść obok nich obojętnie. Po Mszach Świętych finansowa zbiórka do puszek na potrzeby pacjentów hospicjum stacjonarnego i hospicjów domowych w naszej archidiecezji.Prosimy o szczególne wsparcie.

2. Dziś także, po raz kolejny (108), obchodzony jest Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Modlitwą wspieramy wszystkich, którzy z powodu wojny, prześladowań i innych trudności musieli opuścić rodzinny kraj, aby doświadczali życzliwości i odpowiedniej pomocy w nowych środowiskach.

3. We wtorek, 27 września, przypada Światowy Dzień Turystyki. W czasie porannej Eucharystii będziemy modlić się za wszystkich zaangażowanych w działalność turystyczną i pielgrzymkową.

4. W sobotę rozpoczniemy październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Zapraszam wszystkich: dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w nabożeństwie różańcowym, które odprawiać będziemy codziennie pół godziny przed Mszą Świętą, tj. we wtorek i w czwartek o godz. 8:30, w pozostałe dni o godz. 17:30. Osoby, które nie mogą przybyć na tę modlitwę do świątyni, zapraszamy, aby modlić się na różańcu w domu.

Miesięczne odwiedziny chorych, z posługą sakramentalną, w sobotę od godz. 10:00.

Najbliższa sobota, pierwsza sobota miesiąca, jest szczególnym Dniem Matki Bożej. Od godz. 17:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu i Spowiedź św., o godz. 17:30 Modlitwa Różańcowa. O godz. 18:00 Msza Święta w intencji Wspólnoty Żywego Różańca oraz zmiana tajemnic różańcowych.

W sobotę, 1 października, przypada również początek roku akademickiego. Wszystkim studentom życzymy gorliwości w zdobywaniu wiedzy, a nauczycielom akademickim i profesorom Bożego światła i cierpliwości w pracy akademickiej.

5. W tym tygodniu patronują nam:

  • We wtorek, 27 września – Święty Wincenty a Paulo (1581-1660), prezbiter, założyciel Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia (szarytek), patron dzieł miłosierdzia;
  • W czwartek, 29 września – Święci Archaniołowie: Michał, Gabriel i Rafał, to szczególni Boży wysłańcy, którzy zrealizowali szczególne zadania w historii zbawienia;
  • W piątek, 30 września – Święty Hieronim (ok. 345-420), prezbiter, doktor Kościoła, autor przekładu Pisma Świętego na język łaciński (Wulgata), pozostawił ważną myśl, że „Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa”;
  • W sobotę, 1 października – Święta Teresa od Dzieciątka Jezus (1873-1897), dziewica i doktor Kościoła, patronka misji katolickich.

6. Spotkanie z Rodzicami dzieci z klasy III, które w tym roku szkolnym przystąpią do Pierwszej Spowiedzi i Pierwszej Komunii Świętej odbędzie się w niedzielę, 2 października po Mszy Św. południowej.

Spotkanie z Rodzicami młodzieży z klasy VIII, która pragnie przyjąć sakrament bierzmowania także w niedzielę 2 października po Mszy Św. wieczornej.

7. Polecamy poradnik dla rodziców zatytuowany „Dzieci w wirtualnej sieci”. Wśród poruszonych tematów: jak rozpoznać, czy moje dziecko jest uzależnione od smartfona?, jak sprawdzić, czy moje dziecko gra za dużo?, jak chronić dziecko przed internetową pornografią?, jak pomóc dziecku radzić sobie z zagrożeniami wirtualnego świata?, jak przeprowadzić cyfrowy detoks? Darmowa wersja elektroniczna: www.edukacja-zdrowotna.pl/dzieci-w-wirtualnej-sieci/

8. Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa oraz opieki Maryi, Niepokalanej.

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz tel. 601 76 28 25

KOMUNIKATY KURII METROPOLITALNEJ

Zapraszamy na wspólny różaniec w intencji naszej Ojczyzny Polski podczas inicjatywy „Różaniec do granic”, która w naszej Archidiecezji odbędzie się w piątek, 7 października br., w Święto Matki Bożej Różańcowej. Informacje o wszystkich miejscach modlitwy różańcowej, organizowanej przy granicy są na stronie internetowej diecezji: https://kuria.pl/aktualnosci/Rozaniec-za-Polske-na-granicach–7102022_4713

Zapraszamy wykładowców, pracowników wyższych uczelni, duszpasterzy akademickich i duszpasterzy wyższych uczelni oraz wszystkich studiujących w Szczecinie na uroczystą Mszę Świętą inaugurującą nowy rok akademicki, która odbędzie się w niedzielę, 9 października br., o godz. 20.00 w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Podczas tej Eucharystii będą obecne relikwie Bł. Karola Acutisa.

Przy Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie powstała inicjatywa utworzenia Szczecińskiego Chóru Katedralnego. Ponownie zapraszamy uzdolnione dzieci i młodzież szkół podstawowych, średnich oraz studentów, do uczestnictwa w tym projekcie. Zajęcia chóru, tj. przyjmowanie kandydatów oraz próby, odbywać się będą we wtorki i czwartki, począwszy od 1 września br., w godz. 17.30 – 19.30, w salce przy Katedrze.

INTENCJE MSZY ŚWIĘTYCH

NIEDZIELA, 25 września 2022

  9:00 ++ z Rodzin DURAJ, GROSZAK i LISOWSKICH

12:00 W intencji Tymona i Jego Rodziców, w dniu Chrztu Św.

18:00 ++ Jan, Izabela CZAŁCZYŃSCY, ++ z Rodziny

PONIEDZIAŁEK, 26 września 2022

18:00

WTOREK, 27 września 2022

  9:00

ŚRODA, 28 września 2022

18:00 W intencjach nowennowych

CZWARTEK, 29 września 2022

  9:00 Z prośbą o opiekę Archaniołów nad Anną i Urszulą oraz ich Rodzinami

PIĄTEK, 30 września 2022

18:00 + Waldemar SZYDŁOWSKI, w Dniu Urodzin

SOBOTA, 1 października 2022

18:00 W intencji Wspólnoty Żywego Różańca

NIEDZIELA, 2 października 2022

  9:00

12:00 + Mirosława WOJTASZEK, w 10 rocznicę śmierci

18:00 + Bernarda HORUS, 1 rocznica śmierci, + Edward HORUS, 13 rocznica śmierci