Parafia

Parafia pw. Św. Brata Alberta wchodzi w skład Dekanatu Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej obejmuje osiedle położone nad jeziorem Głębokie oraz leśniczówkę "Białą", gajówki "Ustronie" i "Owczary".

Historia

Od roku 1946 do czasu powstania samodzielnej parafii duszpasterstwo wiernych osiedla Głębokie skupiało się w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa w domu prywatnym przy ul. Majowej 24. Mieszkańcy Osiedla, administracyjnie i terytorialnie należeli do parafii Św. Rodziny w Szczecinie przy ul. Korony Polskiej nr 27. Księża z parafii Św. Rodziny odprawiali msze w kaplicy na Głębokiem.

Parafia Św. Brata Alberta jako samodzielna jednostka duszpasterska została erygowana przez ówczesnego Ordynariusza Diecezji Ks. prof. dr hab. Kazimierza Majdańskiego 8 września 1985 roku.

Pierwszym proboszczem powstałej parafii zostaje Ks. Julian Marecik. Wraz wiernymi nowy proboszcz rozpoczął budowę kościoła według projektu architekta mgr inż. Zbigniewa Abrahamowicza. Konstrukcję budowli projektował mgr inż. Andrzej Zimnicki, a kierownikiem budowy był mgr inż. Borowicz. Majstrem budowlanym był Tadeusz Marecik.

Świątynię budowano w latach 1985-2005. Kościół ma 20m długości, 15m szerokości i 11m wysokości. Plebania umiejscowiona jest w bryle kościoła.

Kamień węgielny przywieziony przez pielgrzymów z Góry Oliwnej wmurował 16 kwietnia 1989 roku Ks. Biskup Kazimierz Majdański Ordynariusz Szczecińsko-Kamieński.

Od 1991 roku nowym proboszczem został Ks. dr Henryk Wejman, który kontynuował prace budowlane (pokrycie dachu, instalacje elektryczne, tynkowanie). Sufit projektowała mgr inż. architekt Krystyna Cyrulińska z Głębokiego.

W roku 1993 proboszczem zostaje Ks. dr Krzysztof Cichal, który budowę doprowadził do końca. Poświęcenia nowego kościoła dokonał już nowy Ordynariusz Ks. Arcybiskup Marian Przykucki w dniu 14 maja 1995 roku.

W roku 2001 nowym proboszczem został Ks. Kanonik Ireneusz Antkowiak, dotychczasowy Dziekan dekanatu Szczecin-Niebuszewo, który zajął się wyposażeniem wnętrza kościoła. Według własnego projektu zbudował nowe prezbiterium (podium, ołtarz, lektorium, prezbiterium oraz sedilia). Prace kamieniarskie wykonał p. Ziętek z Polic. Nadto wykonano 10 witraży.

Konsekracji kościoła dokonał 31 października 2004 roku Metropolita Szczecińsko-Kamieński Ks. Abp Zygmunt Kamiński.

26 sierpnia 2008 roku na zasłużoną emeryturę odchodzi Ks. Ireneusz Antkowiak, a nowym proboszczem został Ks. dr Janusz Giec.

Kośćół pw. Świętego Brata Alerta