OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – Trójcy Najświętszej, 26.05.2024

1. UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY. Dziś Kościół wyznaje wiarę w Jednego Boga w Trzech Osobach, to: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. 

Najprostszym jej wyznaniem są modlitwy Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki, wieków. Amen, a także znak krzyża, który czynimy na sobie. 

Dziś kończy się czas wielkanocnej spowiedzi i Komunii Świętej. 

2. NABOŻEŃSTWA MAJOWE. Do piątku przeżywamy miesiąc maj oddając cześć Matce Najświętszej.

Nabożeństwa majowe odprawiamy: w dni powszednie po Mszy Świętej.

W czwartek nie będzie nabożeństwa majowego; Litanię Loretańską zaśpiewamy w czasie procesji. 

3. UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO CIAŁA. W czwartek, 30 maja, uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Msze Święte odprawimy o godz. 10:00 i 18:00. 

Po Mszy Świętej o godz. 10:00 pójdziemy w procesji eucharystycznej ulicami naszej parafii. 

W czwartek mamy obowiązek uczestnictwa we Mszy Św.; nie ma obowiązku uczestnictwa w procesji eucharystycznej.

Za udział w procesji eucharystycznej można uzyskać odpust zupełny. 

Trasa procesji: z kościoła przejdziemy na ul. Jaworową (I ołtarz, po raz pierwszy powstanie przy ul. Jaworowej nr 14.), dalej w ul. Piaszczystą, następnie, jak dotychczas – ul. Pogodną do Majowej i w ul. Zegadłowicza i do kościoła. Pozostałe ołtarze procesyjne w dotychczasowych miejscach.

Proszę Rodziny, które w poprzednich latach budowały ołtarze, a także Rodziny które pragną włączyć się w to dzieło, aby podjęły się tego zaszczytnego zadania. Proszę Panie i dziewczęta, aby zbierały kwiatki na procesję, a dziewczęta zapraszam do sypania kwiatków. Proszę o udekorowanie domów i mieszkań. 

Administrator Apostolski Ksiądz Biskup Zbigniew Zieliński udziela dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych dla mieszkańców Archidiecezji oraz przebywających na jej terenie w piątek po Bożym Ciele, 31 maja. 

4. NABOŻEŃSTWA CZERWCOWE. W sobotę, 1 czerwca, rozpoczniemy nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. 

Nabożeństwa czerwcowe: w dni powszednie – po Mszy Świętej, w niedziele – o godz. 17:30. 

5. PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA. Od godz. 10:00 odwiedziny chorych i starszych Parafian. 

O godz. 18:00 Msza Św. w intencji Rodziny Różańcowej, następnie pierwsze nabożeństwo czerwcowe, różaniec wynagradzający i zmiana tajemnic różańcowych. 

6. KALENDARZ LITURGICZNY. W tym tygodniu patronują nam: 

We wtorek, 28 maja – Bł. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, duchowy Ojciec Narodu. 

W środę, 29 maja – Św. Urszula Ledóchowska, założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, które oddaje się głównie pracy wychowawczej.

W sobotę, 1 czerwca – Św. Justyn, filozof i męczennik, po przyjęciu wiary chrześcijańskiej stał się gorliwy jej obrońca, dzięki niemu posiadamy pierwsze opisy przebiegu Eucharystii. 

7. ZAGROŻENIA W KATECHIZACJI SZKOLNEJ. Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych z całej Polski : W związku ze skandalicznymi propozycjami zmian w prawie oświatowym dotyczącymi organizacji szkolnych lekcji religii osoby odpowiedzialne za katechizację i szkolne nauczanie religii w Polsce proszą Rodziców i wszystkich ludzi dobrej woli o aktywne włączenie się w obronę obecności lekcji religii w polskiej szkole. Oto zapowiedzi Ministerstwa Edukacji Narodowej: 1. łączenie uczniów z różnych klas i poziomów edukacyjnych: do 25 osób w klasach I-III i do 30 osób w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych. Może się zdarzyć, że uczniowie z klas IV znajdą się na jednej lekcji z uczniami klas VIII, 2. Ministerstwo bez żadnego porozumienia z Kościołem, podjęło decyzję, że ocena z religii od 1 września 2024 r. nie będzie wliczana do średniej ocen, 3. umieszczanie lekcji religii jedynie na początku i na końcu zajęć, 4. zmniejszenie liczby lekcji religii do jednej tygodniowo.

Wysyłajmy do Ministerstwa nasz sprzeciw w tej sprawie na adres: lucky bird kasyno.

8. DZEŃ DZIĘKCZYNIENIA. W następną niedzielę przeżywać będziemy Dzień Dziękczynienia. Wspierać będziemy Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie, która powstaje jako votum wdzięczności za opiekę nad naszym Narodem. 

9. ŻYCZENIA. Dziękując Drogim Matkom za ich trud, miłość i poświęcenie składamy najlepsze życzenia – łaski zdrowia i obfitości Bożego błogosławieństwa, a dla zmarłych Matek wypraszajmy łaskę nieba. 

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz

INTENCJE MSZY ŚWIĘTYCH

SOBOTA, 25 maja 

18:00  W intencji wszystkich Matek, dla zmarłych z prośbą o łaskę nieba, a dla żyjących – o szczególne błogosławieństwo Boże 

NIEDZIELA, 26 maja 

  9:00  + Maria CYRULIŃSKA 

12:00  ++ Franciszka, Michał, Ks. Andrzej, o życie wieczne w szczęśliwości 

18:00  + Beata KORZENIOWSKA 

PONIEDZIAŁEK, 27 maja 

18:00  + Lech, z prośbą o łaskę nieba. W intencji Macieja, Piotra, Aleksa i Wojciecha, by odnaleźli drogę do Boga 

WTOREK, 28 maja

  9:00  O udany zabieg medyczny dla Jurka i wszelkie potrzebne łask i nieustającą pomoc Matki Bożej 

ŚRODA, 29 maja 

18:00  W intencjach nowennowych przez wstawiennictwo Matki Bożej Nieustającej Pomocy 

CZWARTEK, 30 maja – BOŻE CIAŁO 

10:00  W intencji Parafian, Gości i modlących się z nami przez łącza internetowe 

18:00  W intencji Parafian

PIĄTEK, 31 maja 

18:00  O łaskę uzdrowienia dla Patrycji Drężek. Niech Pan Bóg i Matka Boża otaczają opieką i nieustannie czuwają nad Nią i Jej Rodziną

SOBOTA, 1 czerwca 

18:00  W intencji Wspólnoty Różańcowej 

NIEDZIELA, 2 czerwca 

  9:00  W intencji Urszuli z prośbą o łaski nieba i szczególną opiekę Bożą 

12:00  + Lidia LESZCZYŃSKA, 11 rocznica śmierci 

18:00  + Jadwiga, Bolesław, 9 rocznica śmierci 

KOMUNIKATY KURII METROPOLITALNEJ

Zapraszamy do udziału w uroczystych obchodach Bożego Ciała, które odbędą się w Szczecinie, według następującego planu:

– godz. 9.00 – uroczysta Msza Św. w Bazylice św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy 3, pod przewodnictwem Administratora Apostolskiego Księdza Biskupa Zbigniewa Zielińskiego;

– godz. 10.00 – rozpoczęcie procesji eucharystycznej do Bazyliki Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła. Procesji będzie przewodniczył Ksiądz Biskup Zbigniew. Trasa procesji: ul. Bogurodzicy, św. Wojciecha, pl. Zwycięstwa, Brama Portowa, Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego, Sołtysia, Grodzka.

– godz. 12.00 – po zakończeniu procesji będzie możliwość udziału we Mszy Św. w Bazylice Archikatedralnej.

Zapraszamy: duchowieństwo, osoby konsekrowane, delegacje zakładów pracy, szkół, uczelni, rzemiosła, wspólnot, stowarzyszeń ze sztandarami i wszystkich wiernych.