OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 6 Niedziela Roku, 11.02.2024

1. ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO. Dzisiaj, 11. lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Mamy okazję do pogłębienia postawy wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących i chorych, osamotnionych; dla tych, których mamy bardzo blisko siebie i dla tych, których nie znamy. Rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem „Trzeźwość polską racją stanu”.

2. ŚRODA POPIELCOWA. W najbliższą środę, 14. lutego, przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca czterdziestodniowy okres przygotowania paschalnego – okres Wielkiego Postu.

Msza Święta z posypaniem głów popiołem na znak pokuty o godz. 18:00.

Na polecenie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Arcybiskupa Stanisława Gąseckiego w Środę Popielcową, po Mszy Świętej odbędzie się zbiórka pieniężna dla Ukrainy na wsparcie osób najbardziej potrzebujących  – seniorów, osób z niepełnosprawnością oraz rodzin, które straciły swój dom.

3. POSTY W ŚRODĘ POPIELCOWĄ. Osoby od 18. do 60. roku życia tego dnia obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta oraz dwa skromne), osoby starsze (po 60. roku życia) i młodsze (od 14. do 18. lat) są zobowiązane do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. W Środę Popielcową nie spożywa się alkoholu.

Jest to tak zwany „czas zakazany”, należy powstrzymać się od hucznych zabaw, wesel i dyskotek.

Rodzice powinni zatroszczyć się, aby dzieci, które nie są jeszcze związane obowiązkiem postu były wprowadzane w ducha pokuty.

4. NABOŻEŃSTWA PASYJNE. W najbliższy piątek rozpoczniemy nabożeństwa Drogi Krzyżowej, które będziemy celebrować w piątki po Mszy Św. wieczornej; a od przyszłej, pierwszej niedzieli Wielkiego Postu – o godz. 17:30 – będziemy śpiewać Gorzkie Żale.

5. ODPUSTY WIELKOPOSTNE. Za udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej lub Gorzkich Żali możemy uzyskać odpust zupełny (można go ofiarować za siebie lub za zmarłych), a także za odmówienie w piątki Wielkiego Postu, przed wizerunkiem Ukrzyżowanego, modlitwy „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu”.

6. KALENDARZ LITURGICZNY. W tym tygodniu patronują nam:

W środę, 14 lutego – Św. Św. Cyryl i Metody, Apostołowie Słowian, których również śmiało możemy traktować jako ojców tamtejszej kultury i piśmiennictwa.

Również w środę, 14 lutego – Św. Walenty, patron zakochanych.

7. WSPARCIE DLA NASZEGO KOŚCIOŁA. Za tydzień III niedziela miesiąca, nasze ofiary złożone na tacę wesprą fundusz grzewczy kościoła i plebanii. Dziękuję za ofiary składane na tacę i wpłacane na konto. Dziękuję za prace wykonane przy rozbiórce żłobka i choinek, serdeczne Bóg zapłać.

8. ŻYCZENIA. Solenizantów i jubilatów oraz świętujących różnorodne jubileusze zapewniam o wsparciu modlitewnym. Rozpoczynający się tydzień da nam wiele okazji, abyśmy zaświadczyli o swojej przynależności do Jezusa i Kościoła.

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz

INTENCJE MSZY ŚWIĘTYCH

NIEDZIELA, 11 lutego

  9:00  

12:00  + Zofia, 10 rocznica śmieci, o wieczną radość w niebie

18:00  ++ Janina i Roman, + Leokadia, ++ z Rodziny

PONIEDZIAŁEK, 12 lutego

18:00  Z podziękowaniem za otrzymane łaski i z prośbą o dalszą opiekę i błogosławieństwo Boże dla Ireny

WTOREK, 13 lutego

  9:00  

ŚRODA, 14 lutego

18:00  W intencjach nowennowych za wstawiennictwem Matki Bożej Nieustającej Pomocy

CZWARTEK, 15 lutego

  9:00  

PIĄTEK, 16 lutego

18:00  

SOBOTA, 17 lutego

18:00  

NIEDZIELA, 18 lutego

  9:00  

12:00  + Tadeusz, 3 rocznica śmierci, + Regina

18:00  

KOMUNIKATY KURII METROPOLITALNEJ

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Arcybiskup Stanisław Gądecki skierował do każdej parafii w Polsce apel o solidarność z ofiarami wojny na Ukrainie: „Po dwóch latach od inwazji rosyjskiej, w porozumieniu z Caritas informuję o przykościelnej zbiórce pieniężnej do puszek w Środę Popielcową, 14 lutego br. po każdej Mszy Św. Wojna trwa nadal, dlatego – mimo pewnego zmęczenia tym tematem – solidarność z mieszkańcami Ukrainy jest tym bardziej potrzebna. Jako Kościół w Polsce pragniemy kontynuować to wielkie dzieło pomocy, dlatego zwracam się z gorącym apelem o nieprzerwaną solidarność z potrzebującymi Ukraińcami. 

Z okazji rozpoczynającego się Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu przypominam, że w Radiu Plus Szczecin w każdy wtorek o godz. 22.00 emitowana jest na żywo audycja: „Jestem alkoholikiem – audycja nie tylko dla tych, którzy lubią wypić”, adresowana do osób uzależnionych i ich rodzin, z udziałem słuchaczy. Prowadzący audycję p. Jerzy Zym czeka na telefony słuchaczy pod numerem: 91/ 433 70 70. Radia Plus Szczecin możemy słuchać na częstotliwości 88,9 FM lub poprzez stronę internetową kasyno aplikacja 

Klerycy AWSD w Szczecinie wraz z uczniami KLO w Szczecinie zapraszają na „Misterium Pasyjne”, które odbędzie się 15, 16, 17 marca br. (piątek, sobota, niedziela) o godz. 20.00 w kościele seminaryjnym ul. Papieża Pawła VI nr 2. Serdecznie zapraszamy.