OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 25 Niedziela Roku, 24.09.2023

1. DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY. W tym roku po raz 109.obchodzony jest Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Wspólnymi modlitwami obejmujemy ludzi, którzy opuścili swój dom rodzinny przez toczące się wojny, prześladowania i terror. Prośmy Opatrzność Bożą, aby dzięki pomocy dobrych ludzi znaleźli dla siebie bezpieczne mieszkanie.

2. SPOTKANIA Z RODZICAMI. Dzisiaj odbędą się dwa zapowiadane spotkania z rodzicami dzieci i młodzieży: pierwsze – po Mszy Św. południowej – z rodzicami dzieci komunijnych, drugie – po Mszy Św. wieczornej – z rodzicami młodzieży przed bierzmowaniem. Obydwa spotkania odbędą się w kościele, bezpośrednio po Mszach Św.

3. ŚWIATOWY DZIEŃ TURYSTYKI. W środę, 27 września obchodzony jest Światowy Dzień Turystyki. W tym duchu promujemy podróże do miejsc świętych, ruch pielgrzymkowy istniejący w Kościele od wieków i wszelkie inicjatywy podkreślające nasze wartości chrześcijańskie i dobra kultury, które są wartościami i dobrami uniwersalnymi, ogólnoludzkimi; łączą, a nie dzielą, każdego w jakimś stopniu przybliżają do Sacrum.

4. KALENDARZ LITURGICZNY. W tym tygodniu patronują nam: w środę, 27. września – Św. Wincenty a Paulo (1581-1660), prezbiter, „duszpasterz galerników”, założyciel Zgromadzenia Księży Misjonarzy – lazarystów i Sióstr Miłosierdzia – szarytek, które oddają się różnorakiej posłudze chorym, ubogim i opuszczonym (wspomnienie); w czwartek, 28. września – Św. Wacław (ok. 903-935?), książę czeski, który zginął za wiarę w Chrystusa z rąk swego brata, poganina; jest patronem Czech (wspomnienie); w piątek, 29. września – Święci Archaniołowie: Michał, Gabriel i Rafał, najwięksi wśród aniołów z powodu szczególnych zadań, jakie Pan Bóg im powierza (święto), w sobotę, 30. września – Św. Hieronim (ok. 345-419 lub 420), prezbiter, doktor Kościoła, któremu zawdzięczamy tłumaczenie Pisma Świętego na język łaciński (wspomnienie)

5. PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM RÓŻAŃCA. W przyszłą niedzielę wchodzimy w październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Już dzisiaj zachęcam wszystkich Parafian: dzieci, młodzież i dorosłych, do licznego udziału w codziennym nabożeństwie różańcowym, które w naszym kościele będziemy celebrowali codziennie pół godziny przed Mszą Świętą.

6. NIEDZIELA HOSPICYJNA. Dzisiaj, w IV niedzielę września, przeżywamy Niedzielę Hospicyjną. Modlitwą i wsparciem finansowym otaczamy Hospicja w Szczecinie i Świnoujściu. Po Mszach Św.,przy wyjściu z kościoła, zbiórka do puszek na ten szczególny cel.

7. PODZIĘKOWANIA. Składam podziękowania za ubiegłoniedzielne ofiary złożone na fundusz naprawczo-grzewczy, dziękuję za życzenia imieninowe i okazaną życzliwość, dziękuję za zorganizowany piknik gilowy; wszystkim wypowiadam słowa wdzięczności – serdeczne Bóg zapłać.

8. ŻYCZENIA. Solenizantom i Jubilatom, Gościom i Parafianom oraz wszystkim modlącym się z nami składam najlepsze życzenia. W tym tygodniu miejmy otwarte oczy i serca na ludzi potrzebujących pomocy. Wszystkich ogarniajmy modlitwą i życzliwością.

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz

INTENCJE MSZY ŚWIĘTYCH

NIEDZIELA, 24 września

  9:00 + Zofia, z racji urodzin, ++ z Rodziny

12:00 ++ Irena, Stefan KORNATOWSCY

18:00 W intencji najbliższych

PONIEDZIAŁEK, 25 września

18:00 + Jerzy FENGLER (1 Msza Św. gregoriańska)

WTOREK, 26 września

  9:00 + Jerzy FENGLER (2 Msza Św. gregoriańska)

ŚRODA, 27 września

18:00 W intencjach nowennowych za wstawiennictwem Matki Bożej Nieustającej Pomocy

18:30 + Jerzy FENGLER (3 Msza Św. gregoriańska)

CZWARTEK, 28 września

  9:00 + Jerzy FENGLER (4 Msza Św. gregoriańska)

PIĄTEK, 29 września

18:00 + Jerzy FENGLER (5 Msza Św. gregoriańska)

SOBOTA, 30 września

18:00 + Jerzy FENGLER (6 Msza Św. gregoriańska)

NIEDZIELA, 1 października

  9:00 + Grażyna, o oczekiwaną radość życia wiecznego

12:00 + Waldemar SZYDŁOWSKI, z racji urodzin

18:00 + Jerzy FENGLER (7 Msza Św. gregoriańska)

KOMUNIKATY KURII METROPOLITALNEJ 

Wzorem lat ubiegłych zapraszamy dorosłych, młodzież, dzieci z opiekunami na wspólny różaniec w intencji naszej Ojczyzny podczas inicjatywy „Różaniec do granic”, która w naszej Archidiecezji odbędzie się w sobotę, 7 października br., w Święto Matki Bożej Różańcowej, od godz. 15.00 w parafiach nadmorskich i graniczących lądowo. Informacje o wszystkich miejscach modlitwy różańcowej, organizowanej w tym dniu przy granicy są udzielane bezpośrednio u Ks. Proboszcza parafii. 

W tym roku przypada V rocznica Papieskiej Koronacji łaskami słynącego Obrazu Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. Uroczyste obchody o godz. 12.00 w Bazylice św. Jana Chrzciciela, przy ul. Bogurodzicy, (godz. 12.00 – prapremiera utworu „Mater Ecclesiae – Regina Pacis – Matka Kościoła – Królowa Pokoju”, godz. 12.30 – uroczysta Msza Św.) Liturgii będzie przewodniczył Ks. Biskup Edward Dajczak – biskup senior Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej. Uroczystość poprzedzą rekolekcje w dniach 4 – 6 października br, podczas Mszy św. o godz. 15.00 i 18.00, którym będzie przewodniczył K s . Piotr Idziak S J . Szczegółowe informacje dotyczące rekolekcji 1 uroczystości znajdują się na plakatach. Podczas uroczystości zostanie przekazane Matce Bożej wotum w postaci złotego różańca symbolicznie opasującego całą Polskę oraz zawierzenie Rodzin, Archidiecezji i Polski Matce Bożej Królowej Różańca Świętego. Zapraszamy do udziału kapłanów, siostry zakonne oraz wszystkich czcicieli Matki Bożej.

Corocznie 28 września, o godz.15.00, w rocznicę beatyfikacji bł. Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny ma miejsce Międzynarodowa koronka na ulicach miast. Jesteśmy wszyscy zaproszeni do modlitwy, by stanąć np.: na ulicy, przed domem, biurem, fabryką, szkołą, kościołem, krzyżem misyjnym, przydrożną kapliczką, szpitalem, hospicjum itd. i odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Jesteśmy zaproszeni, aby modlić się w następujących intencjach za Kościół Boży, aby niestrudzenie bronił depozytu wiary, za rządzących, aby sprawowanie władzy traktowali jako służbę na rzecz wspólnego dobra nas wszystkich, o pokój na Ukrainie i na całym świecie, za więźniów w zakładach karnych, zwłaszcza tych, którzy trwają daleko od Boga, nie widzą sensu nawrócenia lub którym brakuje nadziei w Boże Miłosierdzie, o powrót uchodźców do ich ojczystych krajów i pomoc w odbudowie ich domów, za miejscowości, w których mieszkamy, nasze rodziny i nas samych.

XIV Triduum ku czci św. Aniołów, które odbędzie się od 29 września do 1 października br. w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym w Szczecinie, organizowane przez Ks. Jacka Skowrońskiego – Dyrektora ds. formacyjnych w Domu Pielgrzyma. Tematy na poszczególne dni: 29 wrzesień, piątek: „Kościół Chrystusowy. Kult Św. Archaniołów”, 30 wrzesień, sobota: „Kościół , pielgrzymujący. Maryja Królowa Aniołów”, 1 października, niedziela: „Aniołowie Stróżowie i ich misja”. Jednocześnie w tych samych dniach w Domu Pielgrzyma obok Sanktuarium, odbędą się trzydniowe rekolekcje pod tym samym tytułem. Rozpoczęcie w piątek o godz.17.00, zakończenie w niedzielę o godz.16.00. Wszystkich pragnących pogłębić przyjaźń ze swoim aniołem stróżem i z innymi aniołami wiernymi Bogu, zachęcamy do wzięcia udziału w tym wyjątkowym świętowaniu.