OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 5 Niedziela Wielkiego Postu, 26.03.2023

 • Od dzisiejszej – piątej niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy krzyże.
 • Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach Drogi krzyżowej i Gorzkich żali. Apel ten kieruję zwłaszcza do tych, którzy jeszcze w tym roku nie uczestniczyli w tych pięknych pasyjnych nabożeństwach.
 • Zasłonięty krzyż naszego Zbawiciela przemówi z nową mocą w Wielki Piątek podczas odsłonięcia i adoracji.

1. DZIEŃ MODLITW ZA WIĘŹNIÓW

 • Zwykle 26 marca w Kościele polskim przypada Dzień modlitw za więźniów z okazji liturgicznego wspomnienia Świętego Dobrego Łotra.
 • Jest patronem skazanych na śmierć. Patronuje on również więźniom, kapelanom więziennym, przewoźnikom, proszącym o dobrą śmierć, pokutującym i nawróconym grzesznikom, a także skruszonym złodziejom.
 • Wszyscy życiowo pogubieni zwracają się do niego o pomoc i wstawiennictwo, ponieważ jest on wzorem doskonałego żalu za grzechy.

2. NABOŻEŃSTWA WIELKOPOSTNE

Pomocą w przeżywaniu czasu pokuty i nawrócenia są nabożeństwa pasyjne.

 • Nabożeństwo Drogi Krzyżowej – w piątki, po Mszy świętej, o godz. 18:30 
 • Nabożeństwo Gorzkich Żali – w niedziele Wielkiego Postu o godz. 17:30.

3. ODPUSTY WIELKOPOSTNE

 • W piątki Wielkiego Postu za odmówienie modlitwy „Oto ja, o dobry Jezu po Komunii Św. przed wizerunkiem Chrystusa ukrzyżowanego,
 • Za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej,
 • Za udział w nabożeństwie Gorzkich Żali.

4. PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA

 • Odwiedziny chorych w sobotęod godz. 10:00.
 • O godz. 18:00 Msza Święta w intencji Wspólnoty Żywego Różańca; po Eucharystii adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa różańcowa oraz zmiana tajemnic różańcowych.

5. PRZED NIEDZIELĄ PALMOWĄ

 • Spowiedź Św. codziennie przed nabożeństwem lub po uzgodnieniu telefonicznym.
 • Polecamy świece na stół wielkanocny, kartki świąteczne i baranki paschalne, które rozprowadza Caritas.
 • Za tydzień, w Niedzielę Palmową, przed i po Mszy Św. południowej, harcerze będą sprzedawać przed kościołem palmy i ozdoby wielkanocne.
 • Polecając prasę katolicką, dzisiaj szczególnie polecam „Gościa Extra”. To wydanie opisuje, wraz z fotografiami „Znaki Męki Boga”, to relikwie krzyża i korony cierniowej, Całun Turyński i Chusta z Manopello. Cena 15 zł.

6. SZCZECIŃSKI MARSZ PAPIESKI

 • W niedzielę, 2 kwietnia br., odbędzie się w Szczecinie Marsz Papieski  z okazji 18. rocznicy śmierci Św. Jana Pawła II. 
 • Rozpocznie się on Mszą Świętą  w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy pl. Zwycięstwa o godz. 15.00. 
 • Po liturgii Marsz Papieski będzie zmierzać do Figury Św. Jana Pawła II  na Jasnych Błoniach, gdzie zakończy się wspólną modlitwą. 
 • Zapraszamy  z portretami Papieża Polaka i ze zniczami wszystkich, którzy chcą wyrazić wdzięczność Bogu za życie i pontyfikat Św. Jana Pawła II oraz szacunek do Jego osoby. 

7. PODZIĘKOWANIA

 • Dziękuję za niedzielne ofiary składane na tacę w kościele i wpłacane na konto parafialne; dziękuję za wspieranie ogrzewania w ławkach kościelnych.Wszelką hojność niech dobry Bóg wynagradza swym błogosławieństwem. 
 • Pan Janusz Ciechański ofiarował nowy kielich mszalny. Serdeczne Bóg zapłać. 
 • Dziękuję za ofiary na kwiaty do Bożego grobu; kolejne można składać do puszki pod chórem.

Pamiętajmy o osobistych umartwieniach, a także o postanowieniach podjętych na Wielki Post.

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz,

tel. 601 76 28 25

KOMUNIKATY KURII METROPOLITALNEJ

W Grodnie została ustanowiona nowa parafia. Dlatego naglącą potrzebą jest zbudowanie nowej świątyni. Możemy wesprzeć jej budowę poprzez zakup cegiełek. Sprzedaż cegiełek odbędzie się od Niedzieli Palmowej przez najbliższe 3 niedziele do Święta Miłosierdzia Bożego. Dziękujemy bardzo za każdy dar serca, przekazany na budowę nowej świątyni w Grodnie. 

Bazylika Archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie zaprasza wszystkich na rekolekcje wielkopostne pt. „Na progu Paschy”, które odbędą się w Wielkim Tygodniu od 3 do 5 kwietnia br. Wprowadzeniem do rekolekcji będzie Liturgia Niedzieli Palmowej czyli Męki Pańskiej, 2 kwietnia br. Rekolekcje poprowadzi o. Roman Zioła OFMConv, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Świata w Dobrej Szczecińskiej.

Plan rekolekcji: Poniedziałek i wtorek: godz. 19.00 – Msza Święta z homilią, godz. 20.00 – Nauka rekolekcyjna i medytacja przed Najświętszym Sakramentem, godz. 21.00 – Apel Maryjny. Środa: godz. 19.00 – Msza Święta z homilią w intencji prof. Jana Szyrockiego (9 kwietnia przypada 20. rocznica jego śmierci). W czasie Mszy Świętej zabrzmi „Requiem” – d-moll W. A. Mozarta. Wystąpi około 200 chórzystów – Chór ZUT im. profesora Jana Szyrockiego, Chór Kameralny ZUT, Chór „Collegium Maiorum” i Chór Uniwersytetu Szczecińskiego wraz z orkiestrą Opery na Zamku i solistami. 

Zapraszamy wszystkich do udziału w Akademickiej Drodze Krzyżowej  w intencji naszej Ojczyzny, która odbędzie się w piątek, 31 marca br. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 20.00 na Placu Lotników, a zakończy się przy Figurze  Św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach. 

Parafia pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w Szczecinie (ul. Orawska 3) zaprasza na Misterium Męki Pańskiej – Drogi Krzyżowej (słowo, obraz, muzyka) z udziałem aktorów scen szczecińskich i rzeszowskich w aranżacji artystycznej Roberta Stankiewicza, które odbędzie się w piątek, 31 marca br., o godz. 18.30. 

Ks. kan. dr Zbigniew Woźniak, Rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie, zaprasza na Misterium „Motywy pasyjne w obrazie, słowie i pieśni” przygotowane przez kleryków i szczecińskie chóry, które będzie przedstawione w kościele seminaryjnym w sobotę, 1 kwietnia br., o godz. 18.00. 

Parafia pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Policach-Jasienicy oraz Powiat i Gmina Police zapraszają na Misterium Męki Pańskiej w Ruinach Klasztoru poaugustiańskiego w Policach-Jasienicy, które odbędzie się w sobotę, 1 kwietnia br., o godz. 19.00. 

Tegoroczny „Marsz dla Życia” odbędzie się w Szczecinie w niedzielę, 23 kwietnia. Rozpoczęcie nastąpi o godz. 15.00 przy Figurze Św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach. Już teraz zapraszamy do organizowania grup z parafii, które będą uczestniczyć w „Marszu dla Życia”, aby nasze wspólne świadectwo było wyrażone poprzez liczną obecność wiernych. 

W najbliższych dniach wejdzie do kin film pt. „Święty”, którego fabuła inspirowana jest autentycznymi wydarzeniami z 1986 r. – historią kradzieży rzeźby św. Wojciecha z Katedry Gnieźnieńskiej. Prosimy o przekazanie informacji, jak również zachęty dla wiernych do obejrzenia filmu „Święty”.

W sobotę, 15 kwietnia zapraszamy na film pt. „Zobaczyć anioła” o św. Michale Archaniele. Seanse filmowe o godz. 12:00 i 17:45. Kino Helios DT Kupiec, Szczecin, ul. Krzywoustego 9-10. Bilety rezerwujemy wysyłając sms (podając ilość biletów oraz imię i nazwisko) na nr tel: 609 537 364. Bilety są z numerowanymi miejscami – w cenie 15 zł, można nabyć już półtorej godziny przed seansem – stolik przed kasami biletowymi. Polecamy.

INTENCJE MSZY ŚWIĘTYCH

NIEDZIELA, 26 marca

  9:00 W intencji Parafian

12:00 + Barbara RUSIN, 35 rocznica  śmierci, ++ z Rodziny

18:00 + Janusz, z racji 50. rocz. urodzin, + Bolesław, w 90. rocz. urodzin, + Jadwiga

PONIEDZIAŁEK, 27 marca

18:00 W intencji Parafian

WTOREK, 28 marca

  9:00 W intencji Parafian

ŚRODA, 29 marca

18:00 W intencjach nowennowych

CZWARTEK, 30 marca

  9:00 O szczególną opiekę dla Moniki i Maksymiliana

10:00 + Lidia DZIEL, Msza Św. pogrzebowa

PIĄTEK, 31 marca

18:00 W intencji Parafian

SOBOTA, 1 kwietnia

18:00 W intencji Wspólnoty Żywego Różańca Florentyna i Jakub RADOLA

NIEDZIELA, 2 kwietnia

  9:00 + Elżbieta, w 85 rocz. śmierci, ++ Jej Rodzice Florentyna i Jakub RADOLA

12:00

18:00