OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, 01.01.2023

Drodzy Goście, Drodzy Parafianie, Drodzy Dobrodzieje! Uroczystość Bożej Rodzicielki Maryi, którą rozpoczynamy Nowy Rok Pański 2023, kończy oktawę Narodzenia Pańskiego. Dziś stajemy obok Maryi, prosząc Trójjedynego Boga o błogosławieństwo dla naszych rodzin, dla ojczyzny i całego świata. Nie wiemy, jaki ten rok będzie, ani co przyniesie. Ale z wielowiekowych doświadczeń naszego narodu wynika, że Matka Boga i nasza Matka nigdy nas nie zawiodła, zwłaszcza w trudnych chwilach. Wpatrujmy się w Nią. Ona nosiła pod swoim Sercem Źródło i Początek naszego życia – Jezusa Chrystusa, przez którego wszystko się stało, a bez Niego nic się nie stało i nadal się nie dzieje.

1. W sobotę, 31 grudnia o godzinie 9:34 zmarł Papież Senior Benedykt XVI. W związku z poruszającą informacją o śmierci Papieża Seniora w każdej parafii będą odprawione szczególne, uroczyste Msze Święte. Zapraszamy do modlitwy w naszym kościele:

W poniedziałek, 2 stycznia o godz. 18:00Msza Św. za zmarłego Papieża Benedykta XVI, z dziękczynieniem Bogu za Dar Jego Kapłańskiego i Biskupiego posługiwania;

W czwartek, 5 stycznia o godz. 9:00Msza żałobna za zmarłego Papieża Benedykta XVI, w dniu pogrzebu;

W piątek, 6 stycznia o godz. 9:00 – Za zmarłego Papieża Benedykta XVI i o zachowanie w ludzkich sercach i w całym Kościele błogosławionych owoców Jego pontyfikatu i całej Jego posługi w Urzędzie Wiary Piotrowej 

2. NOWY ROK PAŃSKI 2023

Od 1967 roku w dniu dzisiejszym Kościół obchodzi Światowy Dzień Pokoju.

Msze Święte jak w każdą niedzielę: o godz. 9:00. 12:00 i 18:00.

Dziś można uzyskać odpust zupełny za pobożne odmówienie w kościele hymnu O Stworzycielu Duchu, przyjdź, by uprosić łaski, światła i Bożej mocy na Nowy Rok.

W uroczystość noworoczną mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej.

Po każdej Mszy Świętej, przed Najświętszym Sakramentem, ze śpiewem hymnu Ciebie, Boga, wysławiamy przepraszamy Pana Boga za popełnione grzechy i dziękujemy za otrzymane łaski w minionym roku.

3. UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO

W piątek Uroczystość Objawienia Pańskiego zwana świętem Trzech Króli. To jedno z najważniejszych świąt w roku liturgicznym.

Msze Święte będą  sprawowane, jak w każdą niedzielę: o godz.: 9:00, 12:00 i 18:00.

Po każdej Mszy Św. błogosławieństwo kredy, kadzidła i wody.

Kredą naznaczamy drzwi naszych domów: K+M+B+2023 jako znak przynależności rodziny do Chrystusa. Litery nawiązują do imion trzech mędrców (Kacper, Melchior, Baltazar). Można również oznaczyć drzwi literami C+M+B+2021, które stanowią skrót od łacińskiej sentencji Christus Mansionem Benedicat (niech Chrystus błogosławi ten dom).

W tym dniu mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej.

W uroczystość Objawienia Pańskiego obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Misjom. Taca z Trzech Króli przeznaczona będzie na misyjną działalność Kościoła.

4. NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO

Za tydzień – Niedziela Chrztu Pańskiego. Liturgicznie kończy ona okres Narodzenia Pańskiego. Na każdej Mszy Świętej odnowimy przyrzeczenia z chrztu świętego.

5. KALENDARZ LITURGICZNY

W tym tygodniu patronują nam:

W poniedziałek, 2 stycznia – Święci Bazyli Wielki (329-379) i Grzegorz z Nazjanzu (330-390), biskupi i doktorzy Kościoła Wschodniego. Wielcy pisarze i obrońcy wiary, ogłoszeni doktorami Kościoła, za życia złączeni przyjaźnią, wspominani w liturgii tego samego dnia.

6. W PIERWSZYM TYGODNIU MIESIĄCA

W tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

W czwartek – o godz. 9:00 Msza Święta za zmarłego Papieża Benedykta XVI, w dniu pogrzebu

W piątek – na zakończenie każdej Mszy Św. modlitwy pierwszopiątkowe;

W sobotęo godz. 18:00 Msza Święta w intencji Wspólnoty Żywego Różańca; po Eucharystii adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa różańcowa oraz zmiana tajemnic.

Odwiedziny chorych w sobotę od godz. 10:00.

7. WIZYTA DUSZPASTERSKA

Po uroczystości Trzech Króli, od wtorku 10 stycznia, rozpoczną się w naszej parafii odwiedziny duszpasterskie, zwane kolędą.

Wizyta duszpasterska odbędzie się na indywidualne zaproszenie. Na stoliku pod chórem są wyłożone kartki zgłoszeniowe; wypełnione prosimy składać w zakrystii.

W okresie kolędowym Msze Święte codzienne, od poniedziałku 9 stycznia do soboty 21 stycznia, będą odprawiane o godz. 9:00.

Jeśli zaproponowany termin kolędy nie odpowiada – proszę o kontakt (w zakrystii lub telefonicznie); odwiedzę Państwa w czasie wspólnie uzgodnionym.

8. ŻYCZENIA

Wszystkim Parafianom, Solenizantom i Jubilatom oraz uczestniczącym w Eucharystii za pomocą łączy internetowych, za wstawiennictwem Świętego Brata Alberta życzę: błogosławieństwa Bożego na ten Nowy Rok!

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz

tel. 601 76 28 25

INTENCJE MSZY ŚWIĘTYCH

NIEDZIELA, 1 stycznia 2023 – ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI, NOWY ROK

  9:00 ++ z Rodzin PTASZYŃSKICH i KIWILSZÓW

12:00 W intencji Aleksandry, w Dniu Urodzin

18:00 + Janusz, 2 rocznica śmierci

PONIEDZIAŁEK, 2 stycznia

18:00 Za zmarłego Papieża Benedykta XVI, z dziękczynieniem Bogu za Dar Jego Kapłańskiego i Biskupiego posługiwania

WTOREK, 3 stycznia

  9:00 W intencji Parafian

ŚRODA, 4 stycznia

18:00 W intencjach nowennowych

CZWARTEK, 5 stycznia

  9:00 Za zmarłego Papieża Benedykta XVI, w dniu pogrzebu

PIĄTEK, 6 stycznia – OBJAWIENIE PAŃSKIE, TRZECH KRÓLI

  9:00 Za zmarłego Papieża Benedykta XVI i o zachowanie w ludzkich sercach i w całym Kościele błogosławionych owoców Jego pontyfikatu i całej Jego posługi w Urzędzie Wiary Piotrowej

12:00 Za dusze w czyśćcu cierpiące

18:00 + Antoni CYRULIŃSKI, ++ z Rodziny 

SOBOTA, 7 stycznia

18:00 W intencji Wspólnoty Żywego Różańca 

NIEDZIELA, 8 stycznia – NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO

  9:00 + Mirosław WYŻYKOWSKI, int od Wandy Sikorskiej z Rodziną

12:00 Intencja dziękczynna za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze błogosławieństwo dla Rodziny

18:00 + Mirosław WYŻYKOWSKI (1 greg.)

KOMUNIKATY KURII METROPOLITALNEJ

W Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli), w piątek, 6 stycznia, będziemy otaczać szczególną modlitwą obcokrajowców, którzy studiują, pracują i mieszkają lub czasowo przebywają w naszym regionie. W tym dniu zapraszamy ich wszystkich oraz Korpus Konsularny naszego miasta do Archikatedry na Mszę Świętą pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi, o godz. 12.00.

W Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, odbędzie się także szczeciński „Orszak Trzech Króli” (uliczne Jasełka), który poprzedzi wspólne kolędowanie o godz. 11.30. Orszak rozpocznie się o godz. 12.00 na Placu Armii Krajowej. Zakończenie orszaku będzie na Placu Pawła Adamowicza, gdzie zostanie przedstawiony Hołd Trzech Króli Jezusowi Chrystusowi. Zapraszamy wszystkich na szczeciński „Orszak Trzech Króli”, a szczególnie rodziców z dziećmi.

Jednocześnie przypominamy, że w Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2023 r., Ks. Biskup Marian Błażej Kruszyłowicz obchodzi 33. rocznicę sakry biskupiej. Dostojnemu Jubilatowi życzymy wielu łask Bożych.