OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – IV Niedziela Adwentu, 18 grudnia 2022

W najbliższych dniach będziemy przeżywali uroczystości Narodzenia Pańskiego! W nadchodzącą sobotę Wigilia, która w kalendarzu liturgicznym rozpoczyna okres Narodzenia Pańskiego, a potem kolejne świąteczne dni. Czy jesteśmy dobrze, po chrześcijańsku do nich przygotowani? Narodzenie Dzieciątka Jezus powinniśmy świętować radośnie i z czystym sercem. Przede wszystkim niech to będzie przeżycie religijne! Pamiętajmy, że to Bóg wkracza w naszą historię i przez to nadaje naszemu życiu wymiar Boży. Pamiętajmy, że Słowo, które stało się Ciałem, jest ciągle pośród nas, zamieszkało między nami na zawsze i nieustannie uzdalnia nas do niesienia tej Dobrej Nowiny innym.

Liturgiczny obchód pamiątki Narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki, czyli Mszy Świętej sprawowanej około północy z soboty, 24 grudnia, na niedzielę, 25 grudnia. Wcześniej w naszych domach, wspólnotach rodzinnych zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś pośród bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata (Ewangelia wg św. Łukasza), łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Pod żadnym pozorem nie podawajmy na wigilijny stół alkoholu, a tradycyjnie zachowajmy też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych, choć post ten nie jest już obowiązkowy.

Przy wigilijnym stole pamiętajmy o ubogich i samotnych. Zakorzenione w naszej tradycji dodatkowe miejsce wcale nie musi pozostać puste. Niech czas Bożego Narodzenia będzie przepełniony chrześcijańską wzajemną życzliwością i dobrocią. Pamięcią obejmijmy również tych, którzy już od nas odeszli do Domu Ojca, a żyli z nami, kochali nas i dla nas się trudzili.

W tym duchu przyjdźmy też na Pasterkę do naszej parafialnej świątyni. Tak czynili nasi ojcowie i my chcemy być wierni tej tradycji. Radośnie i we wspólnocie uczcijmy przychodzącego Pana.

Ale jeszcze wcześniej w pokorze zajrzyjmy głęboko do swojego serca. Może to właściwy moment na pojednanie się z Bogiem i bliźnimi przez szczerą spowiedź. Kościół przychodzi nam z pomocą jako szafarz Bożego miłosierdzia.

1. Przed nami ostatnie dni Adwentu. W dni powszednie tego tygodnia, od poniedziałku do soboty włącznie o godz. 7:00 ostatnie roraty. Zachęcam wszystkich Parafian do udziału w tej Mszy Świętej wotywnej o Najświętszej Maryi Pannie.

Ponadto w środę i piątek Msza Święta będzie sprawowana również o godz. 18:00. Nie będzie Mszy Św. wieczornej w poniedziałek.

2. Do prac przy szopce i choinkach zapraszam we wtorek od godz. 9:00.

3. Spowiedź przedświąteczna – codziennie, prze Mszą Św. roratnią i przed wieczorną Eucharystią od godz. 17:30. Osoby, które nie mogą przyjść do kościoła, a chciałyby się wyspowiadać i przyjąć Komunię, proszę o kontakt telefoniczny.

4. Wigilia uroczystości Bożego Narodzenia w sobotę. Proszę zachować post od potraw mięsnych. Przed wieczerzą wigilijną czytamy opis narodzin Pana Jezusa z Ewangelii św. Łukasza, śpiewamy kolędę, modlimy się za żyjących i zmarłych, i przełamujemy opłatek.

5. Pasterkao godz. 23:00. Taca z Pasterki jest przeznaczona na wsparcie kościelnego Funduszu Obrony Życia, m. in. na domy samotnych matek.

Msze święte w Boże Narodzenie i w II Dzień Świąt Bożego Narodzenia– według porządku niedzielnego: o godz. 9:00, 12:00 i 18:00.

6. Świece na stół wigilijny, kartki świąteczne, kalendarze (obniżona cena do 10 zł.) oraz pobłogosławione opłatki wigilijne są do nabycia u Pań z Parafialnej Caritas. Ofiary składane przy tej okazji są do dyspozycji diecezjalnej i parafialnej dobroczynności.

7. Dziękuję ofiarodawcom za wpłaty na konto parafialne z przeznaczeniem na ogrzewanie. Serdeczne Bóg zapłać.

Dziękuję wszystkim, którzy napełnili „Torbę miłosierdzia”artykułami żywnościowymi i środkami chemicznymi. Są one wsparciem dla osób biednych, które mogą się zgłaszać do Pań z Caritasu.

8. Taca z II dnia Świąt Bożego Narodzenia, w uroczystość św. Szczepana, tradycyjnie przeznaczona będzie na na Wydział Teologiczny US oraz KUL.

9. Wizyta duszpasterska w naszych rodzinach w ramach kolędy odbędzie się na indywidualne zaproszenie. Na stoliku pod chórem są wyłożone kartki zgłoszeniowe; wypełnione prosimy składać w zakrystii do końca grudnia. Kolęda będzie ogłaszana ulicami, wówczas odwiedzę te rodziny, które wyrażą zaproszenie. Termin kolędy podam w ramach ogłoszeń duszpasterskich w kościele, na tablicy ogłoszeń i na stronie internetowej. Kolędę rozpocznę po uroczystości Trzech Króli.

10. Parafianom i Gościom oraz wszystkim uczestniczącym w Eucharystii za pomocą łączy internetowych, za wstawiennictwem Świętego Brata Alberta życzę otwartości na Boże natchnienia. Szczęść Boże.

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz

tel. 601 76 28 25

INTENCJE MSZY ŚWIĘTYCH

NIEDZIELA, 18 grudnia 2022

  9:00 + Halina Bożena KOCH, 2 lata po śmierci

12:00 ++ Wacława, Franciszek ARABCZYK

18:00 + Marek, 32 rocz. śm., ++ z Rodziny, ++ Stanisław, Janina, Tadeusz, Ryszard WIJAS

PONIEDZIAŁEK, 19 grudnia 2022

  7:00 W int. dziękczynnej za dar życia i z prośbą o błog. i opiekę Matki Bożej nad Rodziną

WTOREK, 20 grudnia 2022

  7:00 Za dusze w czyśćcu cierpiące

ŚRODA, 21 grudnia 2022

  7:00

18:00 W intencjach nowennowych

CZWARTEK, 22 grudnia 2022

  7:00

PIĄTEK, 23 grudnia 2022

  7:00

18:00

SOBOTA, 24 grudnia 2022

  7:00 W intencji Patafian

23:00 PASTERKA – W intencji Parafian

NIEDZIELA, 25 grudnia 2022

  9:00 Dziękczynna w 43 rocznicę małżeństwa Iwony i Wiesława

12:00 W intencji dziękczynnej Bogu Ojcu Przedwiecznemu w Trójcy Świętej Jedynemu za dar życia i błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej na dalszą drogę życia w 75-lecie urodzin

18:00 + Józefa, 14 rocznica śmierci

PONIEDZIAŁEK, 26 grudnia 2022

  9:00 ++ Klementyna i Sabina

12:00 W Dniu Urodzin, w intencji Krzysztofa CYRULIŃSKIEGO

18:00 W intencji Parafian