OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – III Niedziela Adwentu, 11 grudnia 2022

1. To już połowa Adwentu. W tym tygodniu, a dokładnie od soboty, 17 grudnia, wkroczymy w okres bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Przypatrzmy się, jak przeżywamy ten święty czas? Może to właściwy moment na korektę naszego postępowania, na pojednanie się z Bogiem i bliźnimi przez szczerą spowiedź. Kościół przychodzi z pomocą jako szafarz Bożego miłosierdzia oraz przez piękno i bogactwo adwentowej liturgii. Pamiętajmy, że nasza życiowa droga wiedzie ku ostatecznemu spotkaniu z Bogiem – Sprawiedliwym Sędzią. Zatem wykorzystajmy ten czas na szczególne pogłębienie więzi z domownikami oraz z naszym Kościołem parafialnym, w którym uczymy się przyjaźni z Bogiem, aby w tej przyjaźni dalej wzrastać, dojrzewać i dzielić się nią z innymi.

2. Trzecią niedzielę Adwentu nazywamy niedzielą Gaudete – „Radujcie się!”, od słów z Listu Świętego Pawła do Filipian (Flp 4,4-5): „Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powtarzam: radujcie się! Pan jest blisko”. Dlatego też w dzisiejszej liturgii zamiast fioletowych pojawiły się szaty różowe. Ta zmiana koloru przyjęła się od zwyczaju błogosławienia przez papieży w Rzymie i rozdawania róż w tę właśnie radosną niedzielę.

3. Przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia, pamiętajmy o naszych chrześcijańskich i narodowych tradycjach. Niech nie zabraknie w naszych domach pobłogosławionego wcześniej w kościele wigilijnego opłatka i płonącej świecy Caritasu. Miejmy serca wrażliwe i otwarte. Wielu chciałoby wykreślić z nich Pana Jezusa, a święta ograniczyć do rozrywki i stołu.

4. Roraty – od poniedziałku do piątku o godz. 7:00. Ponadto w poniedziałek, środę, piątek i sobotę Msza Święta będzie sprawowana również o godz. 18:00.

5. W jutrzejszy poniedziałek, po Mszy Św. wieczornej odbędzie się organizacyjne spotkanie dotyczące konstruowania szopki bożonarodzeniowej i stawiania choinek. Spotkanie odbędzie się na plebanii. Chętnych do pomocy zapraszam.

6. Świece na stół wigilijny, kartki świąteczne, kalendarze i pobłogosławione opłatki wigilijne są do nabycia u Pań z Parafialnej Caritas. Ofiary składane przy tej okazji są do dyspozycji diecezjalnej i parafialnej dobroczynności, natomiast dobrowolne ofiary składane przy opłatkach będą przeznaczone na utrzymanie Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.

Dzisiaj, w naszym kościele, odbywa się Harcerski Jarmark, na którym możemy nabyć różnorodne bożonarodzeniowe ozdoby. Swoje rękodzieło polecają Harcerki „Smoki” i Harcerze Dzikie Koty” z II. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej. Polecamy.

7. W tym tygodniu patronują nam:

We wtorek, 13 grudnia – św. Łucja, dziewica i męczennica, która oddała życie w obronie wiary około 304 roku w Syrakuzach na Sycylii, patronka ociemniałych;

W środę, 14 grudnia – św. Jan od Krzyża, karmelita, żyjący w latach 1542-1591, jeden z największych mistyków i teologów duchowości, za co wyróżniono go tytułem doktora Kościoła.

8. Wizyta duszpasterska w naszych rodzinach w ramach kolędy 2022/2023 r. odbędzie się na indywidualne zaproszenie. Na stoliku pod chórem są wyłożone kartki zgłoszeniowe, aby wypełnione złożyć je w zakrystii do końca grudnia br. Kolęda będzie ogłaszana ulicami, wówczas odwiedzę te rodziny, które wyrażą zaproszenie. Termin kolędy podam w ramach ogłoszeń duszpasterskich w kościele i na stronie internetowej.

9. Serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone na utrzymanie naszej Parafii oraz na pomoc Kościołowi katolickiemu na Wschodzie; w ostatnią niedzielę zebraliśmy 946 zł. Uprzejmie proszę, aby przez okres zimowy każdy kto może, (składając ofiarę na tacę lub przez konto bankowe) powiększył ofiarę na pokrycie kosztów ogrzewania. Siedziska ławek w rzędach głównych są podgrzewane.

10. Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia, a także uczestniczącym w liturgiach przez transmisję internetową, za wstawiennictwem Świętego Brata Alberta, składam najlepsze życzenia: błogosławieństwa Bożego i łaski zdrowia.

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz

tel. 601 76 28 25

INTENCJE MSZY ŚWIĘTYCH

NIEDZIELA, 11 grudnia 2022

  9:00 ++ Maria, Stefan MARCINKOWSCY

12:00 + Aleksandra FENRYCH, 11 rocznica śmierci oraz w int. Barbary, w Dniu Urodzin

18:00 ++ Marianna, Jan

PONIEDZIAŁEK, 12 grudnia 2022

7:00 W intencji dusz w czyśćcu cierpiących

18:00

WTOREK, 13 grudnia 2022

7:00 O łaskę zdrowienia dla Siostry Marii

ŚRODA, 14 grudnia 2022

7:00

18:00 W intencjach nowennowych

CZWARTEK, 15 grudnia 2022

7:00

PIĄTEK, 16 grudnia 2022

7:00

18:00 +Józef PATERSKI, 10 rocznica śmierci

SOBOTA, 17 grudnia 2022

18:00 Z podziękowaniem Matce Bożej za otrzymane łaski

NIEDZIELA, 18 grudnia 2022

  9:00 + Halina Bożena KOCH, 2 lata po śmierci

12:00 ++ Wacława, Franciszek ARABCZYK

18:00 + Marek, 32 rocz. śm., ++ z Rodziny, ++ Stanisław, Janina, Tadeusz, Ryszard WIJAS

KOMUNIKATY KURII METROPOLITALNEJ

W środę, 14 grudnia br., przypada rocznica urodzin Ks. Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi, a w sobotę, 17 grudnia br., rocznica urodzin Ks. Biskupa Henryka Wejmana, których pragniemy otaczać modlitwą, wypraszając u Boga potrzebne łaski.

Dnia 13 grudnia br. obchodzimy 41. rocznicę wprowadzenia w Polsce Stanu Wojennego, a 17 grudnia br. 52. rocznicę wydarzeń Grudnia ’70. W tych dniach polecamy Bogu poległych i poszkodowanych w tych wydarzeniach, a szczególnie całą Ojczyznę.

Program szczecińskich obchodów 52. rocznicy Grudnia ’70 jest następujący:

16 grudnia 2022 r.

Godz. 12.00 – Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach Ofiar Grudnia ’70 – Cmentarz Centralny, początek przy Krzyżu Grudnia ’70.

17 grudnia 2022 r.

Godz.10.00 – Msza Święta w parafii pw. św. Stanisława Kostki – pl. Matki Teresy z Kalkuty 5 w Szczecinie.

Godz. 11.45 – Uroczystości przed bramą Stoczni Szczecińskiej – ul. Antosiewicza 1 w Szczecinie. W programie: hymn, przemówienia zaproszonych gości, modlitwa „Anioł Pański”, złożenie kwiatów i wieńców.

Godz. 13.00 – Marsz Pamięci Ofiar Grudnia ’70.

Godz. 14.00 – Uroczystość przed pomnikiem Anioła Wolności na pl. Solidarności w Szczecinie. W programie: hymn „Szczeciński Grudzień”, przemówienia zaproszonych gości i złożenie kwiatów.