OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 18 Niedziela Zwykła, 31 lipca 2022

  • Dziś ostatnia niedziela lipca, w kalendarzu liturgicznym osiemnasta niedziela w ciągu roku. Liturgia wzywa do troski nie tylko o dobra doczesne, ale przede wszystkim o dobra wieczne. 
  • W perspektywie nieuchronnej śmierci wszystko wydaje się marnością. Dlatego w pędzie życia warto zatrzymać się i zastanowić się nad tym, co nam umyka. Chodzi nie tylko o docenianie dobra, ale również o dostrzeżenie spotykającego nas zła. To pomaga w ochronie przed chciwością, która ostatecznie obraca się przeciwko człowiekowi.
  • Bogactwo, które osiąga bogacz, izoluje go od ludzi, a majątek staje się bezużyteczny w chwili śmierci. Chciwość, która jest oznaką braku zaufania do Boga, stanowi rodzaj bałwochwalstwa. Sprzeciwia się miłości, a miłość uczy, by chcieć się dzielić, dawać i ubogacać innych. Chciwy człowiek chce tylko brać, zagarniać i odbierać dla siebie.
  • Dzisiejsze słowa Jezusa zachęcają nas do bycia bogatym przed Bogiem.

1. Jutro, 1 sierpnia, przypada 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Wszystkich, którzy oddali życie w obronie naszej Ojczyzny, będziemy polecać w modlitwie miłosiernemu Bogu.

2. Miesiąc sierpień, to szczególny czas, tak pod względem religijnym, jak i historycznym. W tym miesiącu ze wszystkich stron Polski i Europy pielgrzymi zdążają do różnorodnych sanktuariów. Łączmy się w modlitwie z tymi, którzy podjęli trud wyjścia na pątnicze szlaki.

Włączmy się także w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Może dla wyrwania z nałogu pijaństwa czy narkomanii kogoś bliskiego, znajomego ofiarujmy Panu Bogu czasową lub całkowitą abstynencję. Naszym orędownikiem w modlitwie o trzeźwość jest Święty Maksymilian Maria Kolbe.

3. Wtorek, 2 sierpnia, to dzień odpustu Porcjunkuli, związanego ze Świętym Franciszkiem z Asyżu. Odpust można zyskać od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia. Do warunków odpustu należą: nawiedzenie jakiejkolwiek parafialnej świątyni, odmówienie przynajmniej modlitwy Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo, stan łaski uświęcającej, Komunia Święta, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego oraz brak przywiązania do grzechu.

4. W środę, 3 sierpnia, w pierwszą środę miesiąca Nowenna do św. Józefa. Czcicieli św. Józefa zapraszam na Mszę Świętą o godz. 18:00.

5. W Pierwszy Piątek Miesiąca adoracja Najświętszego Sakramentu i spowiedź św.od godz. 17:00. O godz. 17:30 nabożeństwo przebłagalne i Msza Święta o godz. 18:00.

W sobotę, 6 sierpnia – Święto Przemienienia Pańskiego. Od godz. 17:00 adoracja Najświętszego Sakramentu i spowiedź św., o godz. 17:30 modlitwa różańcowa. O godz. 18:00 Msza Święta w intencji Wspólnoty Żywego Różańca oraz zmiana tajemnic.

Miesięczne odwiedziny chorych w sobotę od godz. 10:00.

7. W tym tygodniu patronują nam:

  • W poniedziałek, 1 sierpnia – Święty Alfons Maria Liguori (1696-1787), biskup i doktor Kościoła, założyciel wspólnoty redemptorystów;
  • W czwartek, 4 sierpnia – Święty Jan Maria Vianney (1786-1859), prezbiter, patron proboszczów; we wdzięcznej modlitwie polecimy wszystkich proboszczów naszej parafii.

8. Dziękuję za ofiary składane na tacę, szczególnie dziękuję za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę ­dla organizacji MIVA Polska na zakup środków transportu dla polskich misjonarzy. Zebrano kwotę 674 zł. Serdeczne Bóg zapłać.

Wszystkim Solenizantom i Jubilatom rozpoczynającego się tygodnia, Parafianom i Gościom, uczestniczącym w liturgiach przez transmisję internetową życzę otwartości na Boże Słowo, roztropności w podejmowanych decyzjach oraz doświadczenia Bożej mocy w trudnościach dnia codziennego, w pracy lub odpoczynku.

ks. Stanisław Drewicz, proboszcz